BiznesINFO.pl
Emerytura tylko na konto

Biznes Info

Emerytura przyjdzie tylko przelewem? Rząd będzie do tego dążył

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Emerytury nie dostaniesz już od listonosza, ponieważ rząd chce, by emeryci otrzymywali świadczenia wyłącznie bezgotówkowo. Kto będzie musiał dostosować się do nowych zmian?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto dostanie emeryturę tylko przelewem

  • Kiedy zmiany wejdą w życie

  • Dlaczego podjęto decyzję o zmianę sposobu wypłacania świadczeń

Emerytura przelewem na konto

Emeryturę można w tej chwili pobierać na dwa sposoby. Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy emeryt, który przekracza wiek emerytalny i decyduje się przejść na emeryturę, ma prawo wyboru, czy świadczenie otrzyma na konto, czy dostarczy je listonosz.

Teraz to wszystko ma się zmienić. Resort rodziny przygotował ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, która pozbawi świadczeniobiorców możliwości wyboru.

Kto dostanie emeryturę tylko na konto?

Minister ds. rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg była gościem wywiadu, który ukazał się w tygodniku “Sieci”. Maląg zaznaczyła w nim, że zmiana w emeryturach nie będzie dotyczyła wszystkich. Bezgotówkowe wypłaty mają dotyczyć świadczeniobiorców, którzy przejdą na emeryturę po 1 stycznia 2022 r.

- W przypadku osób, którym świadczenia zostały przyznane przed tym terminem, nic się nie zmieni i nadal będą one mogły otrzymywać je w formie przekazu pocztowego - wyjaśniła minister Maląg.

Zmiana nie będzie też dotyczyć osób, które przeszły na emeryturę lub rentę po 1 stycznia 2022 r., jednak ich stan zdrowia nie pozwala na korzystanie ze świadczenia w formie bezgotówkowej.

[EMBED-11]

Polska bezgotówkowa

Coraz częściej słyszymy w dyskursie publicznym o Polsce bezgotówkowej. Na każdym kroku rząd zachęca Polaków do korzystania z kart kredytowych, zamiast gotówki. Według danych, ZUS, na które powołuje się Fakt, osób, które dostają świadczenia pocztą, jest naprawdę niewiele. Już trzy czwarte uprawnionych osób otrzymuje emeryturę na konto bankowe.

“Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą, również w kontekście pandemii – z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny, a także praktycznie bezkosztowy do realizacji. Rozwiązania, jakimi dysponuje sektor bankowo-finansowy tj. podstawowy rachunek płatniczy, karty płatnicze z funkcją zbliżeniową, rozwinięta sieć terminali płatniczych, płatności z wykorzystaniem smartfonów dają gwarancję bezpiecznego i szybkiego dostępu do środków finansowych” - argumentowali w uzasadnieniu autorzy projektu.

Tagi:

emerytury

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >