Coraz więcej seniorów łapie się na tzw. emeryturę honorową
biznesinfo
Autor Radosław Święcki - 10 Listopada 2020

Mało kto wie, że wraz z emeryturą można co miesiąc pobierać dodatek 4 294,67 zł. Coraz więcej Polaków ma szansę się załapać

Być może nie wszyscy seniorzy wiedzą, że poza emeryturą i bonusami w rodzaju "trzynastki", mają możliwość otrzymania dodatku, którego obecna wysokość sięga blisko 4300 zł. Chodzi o tzw. emeryturę honorową. By stać się beneficjentem świadczenia należy spełnić tylko jeden warunek. Uprawnionych z roku na rok przybywa.

Dla kogo emerytura honorowa?

Jak wiadomo wysokość emerytur w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia (emerytura minimalna to w tej chwili 1200 zł brutto), stąd możliwość otrzymania wszelkiego rodzaju dodatków, to zawsze dobra wiadomość dla seniorów, którzy mają w ten sposób szanse na podreperowanie domowego budżetu.

Wielu seniorów nie ma świadomości, że Zakłada Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od blisko 50 lat przyznaje tzw. emerytury honorowe. By móc je otrzymywać należy spełnić jeden jedyny warunek, jakim jest...ukończenie 100 lat. Nie ma przy tym znaczenia kwestia tego w jakiej wysokości (bądź czy w ogóle) senior pobiera świadczenie czy staż pracy.

Wysokość emerytury honorowej wydaje się dość atrakcyjna, bo jest to obecnie 4 294,67 zł brutto, czyli ponad trzy razy więcej niż wysokość emerytury minimalnej. Jak przypomina w rozmowie z portalem Strefabiznesu.pl Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego wysokość świadczenia zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu 100 urodzin seniora.

- Kwota bazowa ustalana jest corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Raz przyznane świadczenie ZUS wypłaca co miesiąc w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury czy renty - tłumaczy rzeczniczka regionalnego oddziału państwowego ubezpieczyciela.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wysokość emerytury honorowej była na poziomie 3731 zł, zaś w 2018 roku było to 3536 zł. Co istotne, świadczenie nie jest waloryzowane, a zatem kwota, którą obecnie otrzyma senior będzie mu wypłacana do końca życia. Przykładowo najstarsza obecnie Polka pani Tekla Juniewicz z Gliwic (114 lat) otrzymuje jedynie 1977,20 zł brutto emerytury honorowej, gdyż w 2006 roku, kiedy emerytka ukończyła 100 lat właśnie taka była wysokość tego świadczenia.

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Karol Strasburger przerwał milczenie ws. wpadki w "Familiadzie". Wielu będzie zaskoczonych
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Rośnie grono 100-latków

Wydawać by się mogło, że warunek uprawniający do otrzymania emerytury honorowej jest trudny do spełnienia i mogą załapać się na niego tylko nieliczni. Nic bardziej mylnego. Z danych ZUS wynika, że liczba 100-latków w Polsce z roku na rok rośnie. W tej chwili dodatek wypłacany jest ponad 2 tys. seniorów i jak szacuje Zakład, za 20 lat jego beneficjentem będzie aż 20 tys. osób, zaś w 2060 roku ma to być ok. 65 tys. osób.

Warto również podkreślić, że emerytura honorowa wypłacana jest automatycznie. Tym samym, jeśli senior ukończy 100 lat, nie musi składać żadnych wniosków czy zaświadczeń. Wyjątek dotyczy jedynie osób, które nie pobierały świadczeń z ZUS lub innego organu emerytalnego (np. kobiety, które przez całe życie zajmowały się dome mi dziećmi i nie pracowały). Te osoby muszą złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia (może to też zrobić członke rodziny 100-latka).

Inne dodatki

Emerytura honorowa to bez wątpienia dla wielu seniorów atrakcyjny finansowo dodatek, jednak z oczywistych względów obejmie on konkretną grupę osób w podeszłym wieku. Pozostali mogą liczyć na innego rodzaju świadczenia, których w przyszłym roku nie zabraknie. Wiosną po raz drugi ma zostać wypłacona tzw. trzynasta emerytura, z kolei pod koniec 2021 roku planowana jest pierwsza wypłata tzw. czternastek. Wysokość obydwu dodatków najprawdopodobniej wyniesie ok. 1250 zł.

O ile jednak “trzynastka” ma trafić do wszystkich emeryrów, to czternastą emeryturę w szacowanej kwocie otrzymają wyłącznie osoby nie przekraczające progu 120 proc. średniej emerytury (obowiązywać ma jednak mechanism “złotówka za złotówkę”. Seniorzy, którzy jednak będą uprawnieni do ubydwu świadczeń, zasilą swój domowy budżet łączną kwotą na poziomie 2500 zł brutto.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News