Będą zmiany w dowodach osobistych
Pixabay/VIVIANE6276
Autor Radosław Święcki - 23 Września 2020

Rząd już zapowiedział zmiany w dowodach osobistych. Miliony Polaków czekają nowe formalności

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zapowiedział w środę zmiany dotyczące dowodów osobistych. Zakładają one wprowadzenie do dowodów odcisków palców, a także powrót do warstwy graficznej dokumentu podpisu posiadacza. Zmiany muszą wejść w życie do sierpnia przyszłego roku.

Dowód osobisty po nowemu

O planowanych zmianach w dowodach osobistych poinformował w środę podczas konferencji prasowej online Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. To właśnie MSWiA we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowuje zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Zmiany te są konieczne ze względu na konieczność dostosowania przepisów ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.– To rozporządzenie będzie wdrażane w celu poprawy zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej. Ujednolica ono również krajowe przepisy w tym zakresie – wyjaśniał podczas konferencji Szefernaker.

Wśród najważniejszych zmian w dowodach osobistych będzie przede wszystkim wprowadzenie do dowodów drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców, co oznacza, że podczas wizyty w urzędzie konieczne będzie odwzorowanie odcisków palców. – Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – podkreśla wiceszef MSWiA.

Fatalne wieści dla 750 tys. polskich emerytów. Rząd podjął decyzję, która będzie kosztowała ich utratę pieniędzyFatalne wieści dla 750 tys. polskich emerytów. Rząd podjął decyzję, która będzie kosztowała ich utratę pieniędzyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tomasz Komenda nie będzie pracował w myjni. Dostał intratną propozycję
2. Przybylska, Jobs, Glinka, Pavarotti. Wszystkich zabrała jedna, arcygroźna groźna choroba, której objawów nie wolno bagatelizować
3. W końcu jakaś obniżka, na zakupach odetchniesz z ulgą. Wiemy, co potanieje

Zmiany zakładają również, że do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci również podpis posiadacza. Przepisy unijne, jak informuje w komunikacie prasowym resort spraw wewnętrznych i administracji zobowiązują też Polskę do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców (nie będzie to dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane).

Rząd już potwierdził. Miliony Polaków nie dostaną więcej ważnego wsparcia finansowegoRząd już potwierdził. Miliony Polaków nie dostaną więcej ważnego wsparcia finansowegoCzytaj dalej

MSWiA zwraca uwagę w komunikacie, że część z dotychczasowych przepisów nie zmieni się - dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat. Osoby, które nie będą mogły udać się do urzędu, by odwzorować odciski palców, będą miały możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

Resort przypomina, że wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych do sierpnia przyszłego roku.


ZOBACZ TAKŻE:

  1. W sieci krąży zatrważający filmik z Zielonej Góry. Nastolatki zdążyły uciec
  2. Kobieta nagle upuściła dziecko na chodnik. Porażające, była kompletnie nietrzeźwa
  3. Janów Podlaski otrzyma miliony. Rządzący chcą ratować stadninę ogromnymi sumami
  4. Nie przeczytasz i się w końcu natniesz. Oszuści tylko czyhają na Twój błąd
  5. Urządzenie połknęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?
  6. Wjechał Passatem na barierkę energochłonną. Większego wyczynu dokonał potem

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News