BiznesINFO.pl
Będą zmiany w dowodach osobistych

Pixabay/VIVIANE6276

Rząd już zapowiedział zmiany w dowodach osobistych. Miliony Polaków czekają nowe formalności

23 Września 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zapowiedział w środę zmiany dotyczące dowodów osobistych. Zakładają one wprowadzenie do dowodów odcisków palców, a także powrót do warstwy graficznej dokumentu podpisu posiadacza. Zmiany mu

Dowód osobisty po nowemu

O planowanych zmianach w dowodach osobistych poinformował w środę podczas konferencji prasowej online Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. To właśnie MSWiA we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji  przygotowuje zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Zmiany te są konieczne ze względu na konieczność dostosowania przepisów ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.– To rozporządzenie będzie wdrażane w celu poprawy zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej. Ujednolica ono również krajowe przepisy w tym zakresie – wyjaśniał podczas konferencji Szefernaker. 

Wśród najważniejszych zmian w dowodach osobistych będzie przede wszystkim wprowadzenie do dowodów drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców, co oznacza, że podczas wizyty w urzędzie konieczne będzie odwzorowanie odcisków palców. – Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – podkreśla wiceszef MSWiA. 

Zmiany zakładają również, że do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci również podpis posiadacza. Przepisy unijne, jak informuje w komunikacie prasowym resort spraw wewnętrznych i administracji  zobowiązują też Polskę do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców (nie będzie to dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane). 

MSWiA zwraca uwagę w komunikacie, że część z dotychczasowych przepisów nie zmieni się - dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat.  Osoby, które nie będą mogły udać się do urzędu, by odwzorować odciski palców, będą miały możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. 

Resort przypomina, że wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych do sierpnia przyszłego roku.

Tagi:

Dowód osobistyMSWiA

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >