BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd już zapowiedział zmiany w dowodach osobistych. Miliony Polaków czekają nowe formalności
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:45

Rząd już zapowiedział zmiany w dowodach osobistych. Miliony Polaków czekają nowe formalności

Będą zmiany w dowodach osobistych
Pixabay/VIVIANE6276

Dowód osobisty po nowemu

O planowanych zmianach w dowodach osobistych poinformował w środę podczas konferencji prasowej online Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. To właśnie MSWiA we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji  przygotowuje zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Zmiany te są konieczne ze względu na konieczność dostosowania przepisów ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.– To rozporządzenie będzie wdrażane w celu poprawy zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej. Ujednolica ono również krajowe przepisy w tym zakresie – wyjaśniał podczas konferencji Szefernaker. 

Wśród najważniejszych zmian w dowodach osobistych będzie przede wszystkim wprowadzenie do dowodów drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców, co oznacza, że podczas wizyty w urzędzie konieczne będzie odwzorowanie odcisków palców. – Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – podkreśla wiceszef MSWiA. 

Zmiany zakładają również, że do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci również podpis posiadacza. Przepisy unijne, jak informuje w komunikacie prasowym resort spraw wewnętrznych i administracji  zobowiązują też Polskę do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców (nie będzie to dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane). 

MSWiA zwraca uwagę w komunikacie, że część z dotychczasowych przepisów nie zmieni się - dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat.  Osoby, które nie będą mogły udać się do urzędu, by odwzorować odciski palców, będą miały możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. 

Resort przypomina, że wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych do sierpnia przyszłego roku.

Polecane