BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Donald Trump wypowiedział się na temat Jana Pawła II

2 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Oświadczenie prezydenta Stanów Zjednoczonych zostało wydane z okazji 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Donald Trump docenił przede wszystkim zasługi, które Jan Paweł II miał w obaleniu systemu komunistycznego. Odniósł się również do walki

W liście opublikowanym przez Biały Dom możemy przeczytać między innymi, że 40. pielgrzymka głowy Kościoła Katolickiego do Polski zmieniła bieg historii. Pamiętając o długotrwałej walce Polaków z komunizmem podkreślamy, że miliony ludzi cieszą się wolnością dzięki świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II i jego niezwykłemu życiu jako ucznia Jezusa Chrystusa oraz orędownika ludzkiej godności i wolności religijnej - cytuje list Donalda Trumpa portal gazeta.pl. 

Jan Paweł II pomógł Polakom w walce o wolność 

Prezydent USA zauważył w liście, że Jan Paweł II dał Polakom nadzieję i zainspirował całą Europę do podjęcia kroków mających na celu obalenie systemu komunistycznego. Odwaga, którą papież zasiał wśród narodu polskiego była przyczynkiem do późniejszych działań Solidarności i strajków. 

Nadal starajmy się czerpać siłę z jego słów oraz odwołania do wielkiego boskiego miłosierdzia, mocy i chwały - tak amerykański prezydent zakończył swoje oświadczenie. 

Jan Paweł II w Polsce w 1979 r. 

Pielgrzymka rozpoczęta 2 czerwca 1979 r. jest szczególnie zapamiętana przez Polaków. Karol Wojtyła, wybrany na stanowisko głowy Kościoła Katolickiego 16 października 1978 w Rzymie, dość szybko podjął decyzję o wizycie w swoim rodzinnym kraju. Podczas pielgrzymi odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.

Choć nie istnieją na ten temat dokładne statystyki, a władze komunistyczne mocno zaniżały liczebność słuchaczy, to szacuje się, że ogólnie w spotkaniach z Janem Pawłem II uczestniczyło ponad 10 mln Polaków - podaje portal gazeta.pl. 

Wtedy właśnie padły jedne z najbardziej zapamiętanych słów Karola Wojtyły: Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! - słowa te padły pdczas prowadzonej przez niego Mszy Św. w Warszawie.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >