Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Donald Trump wypowiedział się na temat Jana Pawła II
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:15

Donald Trump wypowiedział się na temat Jana Pawła II

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

W liście opublikowanym przez Biały Dom możemy przeczytać między innymi, że 40. pielgrzymka głowy Kościoła Katolickiego do Polski zmieniła bieg historii. Pamiętając o długotrwałej walce Polaków z komunizmem podkreślamy, że miliony ludzi cieszą się wolnością dzięki świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II i jego niezwykłemu życiu jako ucznia Jezusa Chrystusa oraz orędownika ludzkiej godności i wolności religijnej - cytuje list Donalda Trumpa portal gazeta.pl. 

Jan Paweł II pomógł Polakom w walce o wolność 

Prezydent USA zauważył w liście, że Jan Paweł II dał Polakom nadzieję i zainspirował całą Europę do podjęcia kroków mających na celu obalenie systemu komunistycznego. Odwaga, którą papież zasiał wśród narodu polskiego była przyczynkiem do późniejszych działań Solidarności i strajków. 

Nadal starajmy się czerpać siłę z jego słów oraz odwołania do wielkiego boskiego miłosierdzia, mocy i chwały - tak amerykański prezydent zakończył swoje oświadczenie. 

Jan Paweł II w Polsce w 1979 r. 

Pielgrzymka rozpoczęta 2 czerwca 1979 r. jest szczególnie zapamiętana przez Polaków. Karol Wojtyła, wybrany na stanowisko głowy Kościoła Katolickiego 16 października 1978 w Rzymie, dość szybko podjął decyzję o wizycie w swoim rodzinnym kraju. Podczas pielgrzymi odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.

Choć nie istnieją na ten temat dokładne statystyki, a władze komunistyczne mocno zaniżały liczebność słuchaczy, to szacuje się, że ogólnie w spotkaniach z Janem Pawłem II uczestniczyło ponad 10 mln Polaków - podaje portal gazeta.pl. 

Wtedy właśnie padły jedne z najbardziej zapamiętanych słów Karola Wojtyły: Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! - słowa te padły pdczas prowadzonej przez niego Mszy Św. w Warszawie.