Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dostępny jeszcze tylko przez 12 dni. Wiemy ilu skorzystało
Radosław Święcki
Radosław Święcki 13.06.2021 02:00

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dostępny jeszcze tylko przez 12 dni. Wiemy ilu skorzystało

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jeszcze przez 12 dni
Biznes Info

Jeszcze tylko przez najbliższe 12 dni można ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący obecnie m.in. w przypadku zamknięcia żłobka czy przedszkola lub w sytuacji, gdy placówka nie może zapewnić opieki dzieciom. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdradza nam, ile w czasie 15 miesięcy funkcjonowania świadczenie złożono wniosków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • Komu świadczenie przysługuje

  • Ile dotychczas złożono wniosków

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jeszcze przez 12 dni

Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzono na początku marca ubiegłego roku, gdy koronawirus dotarł do polski i zamknięto m.in. szkoły, przedszkola i żłobki. Założeniem świadczenia było, aby mogli z niego skorzystać rodzice, którzy w związku z zamknięciem powyższych placówek musieli zostać z dziećmi w domu.

Zasiłek wielokrotnie później przedłużano. Na początku czerwca br. uczyniono to po raz kolejny (rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie na początku tego tygodnia), kiedy to Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że świadczenie będzie przysługiwało do 25 czerwca, a zatem do ostatniego dnia tegorocznego roku szkolnego. Zostały zatem niespełna dwa tygodnie.

W jakiej sytuacji można wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, skoro dzieci już dawno wrócili do szkół, przedszkoli czy żłobków?

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. w przypadku zamknięcia żłobka czy przedszkola lub w sytuacji, kiedy placówka nie będzie mogła zapewnić opieki dzieciom - informuje w komentarzu dla Biznes Info biuro prasowe Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zwróciliśmy się do resortu z prośbą o dane, dotyczące tego ile wniosków o świadczenie złożono w ciągu 15 miesięcy jego funkcjonowania.

- Zasiłek jest wypłacany zarówno przez pracodawców jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do ZUS w okresie od 7 marca 2020 do 2 czerwca 2021 wpłynęło 1 369 249  wniosków o dodatkowe zasiłki opiekuńcze - podaje nam ministerstwo.

Kto może się ubiegać o zasiłek?

Resort przypomina, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8 roku życia, a także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje też ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Wysokość świadczenia to 80 proc. wynagrodzenia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].