BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Do kiedy obostrzenia? Rzecznik rządu wprost mówi, że będą z nami dłużej
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:25

Do kiedy obostrzenia? Rzecznik rządu wprost mówi, że będą z nami dłużej

Do kiedy obostrzenia w Polsce?
Unsplash/Hedgehog Digital

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy obostrzenia w dotychczasowym kształcie zamierza podtrzymać rząd

  • Który sektor może powrócić do normalnego działania po świętach

  • Co na temat luzowania restrykcji mówią eksperci

Do kiedy obostrzenia? Rzecznik rządu tłumaczy

Do kiedy obostrzenia będą miały tak surowy charakter? Przed takim pytaniem stanął rzecznik rządu Piotr Müller na antenie TVP1. - Nie wykluczam, że obostrzenia nawet w tym zakresie, co teraz, mogą z nami zostać dłużej niż do 9 kwietnia - przyznał przedstawiciel rządu.

Wszystko będzie zależało do dalszego rozwoju pandemii, zwłaszcza w kontekście liczby nowych zachorowań i kwestii przestrzegania restrykcji w okresie okołoświątecznym. Na razie sytuacja nie pozwala patrzeć z nadzieją na nadchodzące dni - wczoraj padł kolejny niechlubny rekord nowych przypadków koronawirusa (35 251). Na Śląsku sytuacja jest na tyle krytyczna, że rząd postanowił relokować niektórych pacjentów do Radomska (woj. łódzkie) i Kędzierzyna-Koźla (woj. opolskie).

Portal money.pl donosi, że jedynym sektorem, który być może powróci do regularnego funkcjonowania po świętach są żłobki i przedszkola. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami z tych miejsc mogą korzystać wyłącznie dzieci służb medycznych i porządkowych.

O tym, do kiedy obostrzenia będą obowiązywały w dotychczasowym kształcie, dowiemy się prawdopodobnie tuż po przerwie wielkanocnej. 27 marca do katalogu zamkniętych miejsc dołączyły: salony kosmetyczne, fryzjerskie oraz sklepy budowalne i meblowe o powierzchni większej niż 2 tys. mkw., które prowadzą sprzedażą detaliczną. Z użytku wyłączone zostały obiekty sportowe, z których mogą korzystać tylko zawodowcy.

Poza tym wprowadzono zakaz udziału w zgromadzeniach, imprezach, spotkaniach i zebraniach. Zmieniły się również limity w sklepach (przy powierzchni 100 mkw. - 1 osoba na 20 mkw.) i kościołach (1 osoba na 15 mkw.).

Nie tylko podtrzymanie, lecz także zaostrzenie obostrzeń?

Z uwagi na szybki przyrost zachorowań i liczby zajętych łóżek covidowych pojawiły się także głosy, aby dotychczasowe restrykcje jeszcze bardziej zaostrzyć. Prof. Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP, zdradził na antenie Radia Zet, że w grę wchodzi godzina policyjna i ograniczenia w swobodzie przemieszczania się. Jednak na pytanie, czego dokładnie można spodziewać się po 9 kwietnia, szczerze przyznał, że nie wie.

Rządzący przekonywali, że to od szczytu zakażeń będzie zależało, do kiedy obostrzenia będą aż tak surowe. Zgodnie z ich analizami najwyższe wskaźniki zachorowań miały pojawić się na przełomie marca i kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że ich prognozy się nie sprawdziły, a na złagodzenie restrykcji będziemy musieli jeszcze zaczekać.

Do pogłosek na temat zaostrzenia restrykcji odniósł się także szef KPRM Michał Dworczyk. - Nie mam takiej wiedzy, żeby były prowadzone tego rodzaju prace - oznajmił w sprawie wprowadzenia całkowitego lockdownu w Polsce.

Na pytanie, do kiedy obostrzenia będą obowiązywały w obecnym kształcie, wskazał jedynie, że na wszystkie decyzje ma wpływ rozwój pandemii. - Gdyby okazało się, że mamy do czynienia z jakimś załamaniem sytuacji, jest nagły wzrost zakażeń, to wtedy trzeba będzie wyciągać z tego wnioski - podsumował Dworczyk.

Wątpliwości co do zasadności surowego lockdownu nie ma Niemiecki Instytut Makroekonomii oraz Badań Ekonomicznych fundacji Hansa-Bocklera. Z analizy ekspertów wynika, że lockdown powinien trwać dłużej, mimo że przynosi fatalne skutki gospodarcze.

Rząd w Berlinie postanowił wydłużyć dotychczasowe obostrzenia aż do 18 kwietnia. Niewykluczone, że również rząd w Warszawie zdecyduje się na ten krok. Do kiedy obostrzenia będą tak mocno oddalały nas od normalności? Dowiemy się w przeciągu najbliższego tygodnia.