BiznesINFO.pl
Dni wolne od pracy 2021 jak wziąć urlop

Piotr Molecki/East News

Dni wolne od pracy 2021. Kiedy najlepiej wziąć urlop? Podpowiadamy

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Dni wolne od pracy w 2021 roku. Tak jak zawsze, będzie ich trzynaście, choć kilka świąt wypadało w sobotę lub niedzielę. Natomiast jeśli odpowiednio dobierzemy urlopy, będziemy mogli cieszyć się bardzo długimi weekendami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które dni są wolne od pracy w 2021 roku

  • Co możemy zrobić jeśli wypadają w sobotę

  • Jak wziąć urlop, żeby przedłużyć sobie wolne

Dni wolne od pracy 2021. Trzeba odpowiednio dobrać weekendy

Dni wolne od pracy w 2021 roku wypadają w ten sposób, że mamy szansę na kilka dłuższych weekendów. Jeśli wykorzystamy odpowiednio urlopy, będziemy mieli dłuższą przerwę. Niektóre święta wypadają jednak w niedzielę i te nam przepadną, ale wypadające w sobotę, możemy odebrać w inny dzień.

Pierwszym wolnym dniem był oczywiście Nowy Rok, który wypadał w piątek. Kolejny ustawowy dzień wolny to Święto Trzech Króli, w środę 6 stycznia. Potem trzeba czekać aż do Wielkanocy, która zawsze jest w niedzielę (w tym roku 4 kwietnia), ale wolny od pracy jest również Poniedziałek Wielkanocny dzień później.

Na początku maja czeka nas tradycyjnie majówka, ale jak na ironię losu Święto Pracy wypadło w sobotę. Natomiast Święto Narodowe 3 Maja jest w poniedziałek, więc ostatecznie weekend będzie trochę dłuższy niż zazwyczaj. 23 maja w niedzielę jest ustawowo wolne ze względu na Zielone Świątki (które zawsze wypadają w niedziele, gdyż są zależne od Wielkanocy).

W lato czeka nas wolne w Boże Ciało 3 czerwca, które jak zawsze jest w czwartek. Kolejne święto jest dopiero 15 sierpnia, Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Maryi Panny, ale niestety wypadło w niedzielę.

Po lecie na dni wolne od pracy trzeba czekać do 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Kolejne ustawowe wolne wypada 11 listopada w czwartek i jest to Święto Niepodległości. Wyjątkowo pechowo w kalendarzu umiejscowiła się Wigilia, bo 25 i 26 grudnia to sobota i niedziela.

Dni wolne od pracy w 2021 roku. Jak brać urlop?

Najbardziej wydłużyć sobie wolne mogli ci, którzy zawczasu wzięli urlop zaraz po Nowym Roku. Z racji, że 1 stycznia wypadał w piątek, do pracy większość Polaków wróciła dopiero 4 stycznia. Jeśli więc ktoś wziął wolne w poniedziałek i we wtorek, miał prawie tydzień przerwy od pracy, gdyż w środę wypada Trzech Króli. Przy urlopie w czwartek i piątek wychodzi praktycznie dziesięć dni wolnego, przy zaledwie czterech dniach wykorzystanego urlopu.

Choć majówka jest tylko trzydniowa, pamiętajmy o możliwości odebrania dnia wolnego z 1 maja, który wypada w sobotę. Możemy spróbować porozmawiać z pracodawcą o odbiorze Święta Pracy w dniu 4 maja.

W przypadku Bożego Ciała wypadającego w czwartek popularną praktyką jest branie wolnego w piątek, dzięki temu zyskuje się aż cztery dni weekendu. Można przy tym odebrać sobotnie Święto Pracy z maja, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy.

Wszystkich Świętych wypada w poniedziałek, więc będziemy mieli trzy dni wolne z rzędu. Wielu Polaków bierze również urlopy 2 listopada na Dzień Zaduszny, dzięki czemu zyska cztery dni wolne.

Z racji na Święto Niepodległości wypadające w czwartek, możemy sobie wydłużyć weekend urlopem w piątek. W ten sposób zyskujemy aż czterodniowy weekend.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >