BiznesINFO.pl
Dni wolne od pracy w 2021 roku

pxhere

Dni wolne od pracy 2021. Wiemy już kiedy najlepiej wziąć urlop

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Dni wolne od pracy 2021: Wypada ich dokładnie trzynaście, zgodnie z prawem, osoby na umowach o pracę mają wtedy zagwarantowany odpoczynek (poza szczególnymi sytuacjami). Jeśli do tego odpowiednio dobierzemy urlop, możemy liczyć na długie weekendy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy w 2021 roku wypadają dni wolne od pracy

  • Jak można wydłużyć sobie urlop dzięki świętom

  • Czy możemy coś zyskać jeśli święto wypada w sobotę, lub niedzielę

Dni wolne od pracy 2021. Początek roku i wiosna

Dni wolne od pracy to choćby Nowy Rok (1 stycznia) i Święto Trzech Króli (6 stycznia). Tak się złożyło, że koniec roku 2020 zaczął się długim weekendem, bo większość Polaków pracowała ostatnio 31 stycznia. Ponadto, jeśli ktoś wziął jeszcze urlop w poniedziałek i wtorek (4 i 5 stycznia), do pracy wróci po tygodniu i tylko na dwa dni. Przy dołożeniu urlopu 7 i 8 stycznia, wychodzi aż 10 dni wolne od pracy, przy wykorzystaniu zaledwie 4 dni urlopowych.

Kolejna okazja do dłuższego odpoczynku wypada dopiero w kwietniu. Wielkanoc to święto ruchome, co za tym idzie, zawsze wypada w niedzielę. Wolny od pracy jest również Poniedziałek Wielkanocny 5 kwietnia. W tym wypadku nie ma zbyt wiele pola do manewrów.

Kolejne wolne wypada 1 maja, czyli w Święto Pracy, w sobotę. Warto przy tym zaznaczyć, że zgodnie z przepisami jeśli dzień wolny od pracy to sobota, przysługuje nam odbiór tego dnia w innym terminie. Zasada niestety nie dotyczy sytuacji, gdy święta wypadają w niedzielę.

Z kolei Narodowe Święto Trzeciego Maja wypada w poniedziałek. Oznacza to, że mimo sobotniego terminu Święta Pracy, będziemy mieli przynajmniej 3-dniowy weekend. Jeśli odbierzemy dzień wolny z 1 maja np. w piątek, czy wtorek, mamy szansę na znaczne przedłużenie weekendu.

Kolejny ustawowy dzień wolny od pracy zawsze wypada w niedzielę, gdyż podobnie jak Wielkanoc, jest to święto ruchome. Chodzi o niedzielę Zesłania Ducha Świętego, czyli tzw. Zielone Świątki. Jego termin to zawsze 7 tygodni po Wielkanocy.

Dni wolne od pracy 2021. Letnie okazje na wydłużenie urlopu

Boże Ciało również jest świętem ruchomym i wypada zawsze w czwartek. Następujący po nim dzień jest dniem roboczym, jednak sporo osób bierze wtedy urlopy, żeby wydłużyć sobie odpoczynek. Szczególnie że zwykle wtedy zaczyna dopisywać pogoda.

Święto Wojska Polskiego obchodzone na pamiątkę wygranej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, oraz Matki Boskiej Zielnej wypada jak zawsze 15 sierpnia. W tym roku będzie to niedziela, więc nie ma co liczyć na dodatkowy dzień wolny.

Dni wolne od pracy 2021 w jesień i zimę

Później pozostaje nam czekać dopiero do Wszystkich Świętych 1 listopada. Również w tym przypadku możemy liczyć na długi weekend. Ponadto wielu Polaków bierze także wolne na Zaduszki. Dzięki temu w tym roku przedłużą wypoczynek do czterech dni.

Z kolei Święto Niepodległości 11 listopada wypada w czwartek. Więc znowu, jeżeli weźmiemy dzień urlopu w piątek, możemy liczyć na cztery dni weekendu.

Ostatnie dni wolne od pracy to Boże Narodzenie, które w tym roku wypada wyjątkowo pechowo. 25 i 26 grudnia to kolejno sobota i niedziela. Oznacza to, że zimowe święta nie wydłużą nam wolnego.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >