Czternasta emerytura prawdopodobnie tylko jeden raz
pixabay.com/kaboompics/pixabay license
Autor Radosław Święcki - 25 Lutego 2020

Złe wieści dla emerytów. Rosną wątpliwości ws. czternastej emerytury

Czternasta emerytura będzie przedmiotem obrad rządu podczas wtorkowego posiedzenia. Świadczenie prawdopodobnie zostanie wypłacone tylko w przyszłym roku.

Czternasta emerytura to kolejne po - podpisanej dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę - "trzynastce" świadczenie, które ma zostać wypłacone emerytom. Przypomnijmy, że była to jedna ze sztandarowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości w ostatniej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, a także jeden z elementów planu na 100 dni rządu drugiego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Trzy dni po upływie "studniówki" obecnego gabinetu, projektem ustawy ws. czternastej emerytury zajmie się rząd.

Został tylko tydzień na zgłoszenie się do ulgi. Dzięki niej możesz zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznieZostał tylko tydzień na zgłoszenie się do ulgi. Dzięki niej możesz zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznieCzytaj dalej

Czternasta emerytura - kiedy wypłaty?

Gazeta.pl zwraca uwagę, że z zapisów znajdujących się w ustawie wynika, że tzw. czternastka, nie będzie świadczeniem przyznawanym co roku. Dotąd natomiast nic nie wskazywało na to, że czternaste roczne świadczenie dla emerytów będzie tylko jednorazowe.

- Proponuje się, by kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostało wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie 2021 r. - czytamy w cytowanym przez portal uzasadnieniu do projektu. Wnioskodawca podkreśla, że w części przypadków wypłata mogłaby nastąpić później - na początku 2022 roku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd wydał w dwa miesiące 30 mln zł na nagrody. Trzy ministerstwa o pieniądzach wciąż milczą
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Czternastka tylko raz? Rosną wątpliwości ws. cykliczności wypłat

Tymczasem - jak przypomina portal - jeszcze w styczniu wszystko wskazywało na to, że świadczenie może mieć charakter stały. Z przywołanego wywiadu wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda dla "Super Expressu" wynikało, że jeśli możliwości budżetowe na to pozwolą, to "czternastka" mogłaby być wypłacana co roku.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Czternastkę w pełnej wysokości 1200 zł brutto mają otrzymać osoby, których dochody nie będą wyższe od kwoty 2900 zł brutto. W innych przypadkach świadczeniobiorcy dostaliby dodatek obliczony na zasadzie proporcjonalności - pomniejszony o kwotę przekraczającą próg.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Akcja straży w parku Moczydło. Łabędź zaplątał się w linkę wędkarską
  2. Chłopiec chory na niezwykle rzadką chorobę nie chce żyć. Wszystko przez rówieśników, którzy go wyśmiewają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wprowadzono dodatkowe kontrole na polskich lotniskach. Ważna wiadomość dla turystów
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News