Czechy poradziły sobie z rozwojem epidemii
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 8 Kwietnia 2020

Sąsiad Polski ogłosił, że poradził sobie z rozwojem koronawirusa. Sytuacja zaczyna wracać do normalności

Czechy skutecznie powstrzymały rozprzestrzenianie się koronawirusa – oznajmił minister zdrowia. Najnowsze dane wskazują, że już niedługo nasi sąsiedzi będą mogli powrócić do zwykłego trybu codziennego funkcjonowania.

Czechy powoli wychodzą na prostą

Czechy zapobiegły najgorszemu – z takimi słowami do rodaków zwrócił się minister zdrowia Adam Vojtiech. Dane statyczne dotyczące liczby chorych wskazują, że nasi południowi sąsiedzi mają powody do zadowolenia.

Według wcześniejszych prognoz spodziewano się 14,2 tys. chorych na COVID-19 pod koniec kwietnia. Analiza najnowszych zestawień pozwala wysnuwać wnioski, że liczba ta będzie mniejsza o 4 tys. Badacze szacują, że pod koniec miesiąca będzie ok. 10 tys. zachorowań.

Z ostatniej chwili: Prezes NBP wydał ważny komunikat. Polsce grozi deflacjaZ ostatniej chwili: Prezes NBP wydał ważny komunikat. Polsce grozi deflacjaCzytaj dalej

Sytuacja lepsza niż w innych państwach europejskich

Minister zdrowia oznajmił, że Czechy są w dużo lepszej sytuacji niż Hiszpania, Włochy czy Wielka Brytania, które koronawirus dotknął najbardziej spośród wszystkich państw europejskich.

Najwięcej przypadków zakażenia SARS-CoV-2 zarejestrowano w Hiszpanii – 146,6 tys. Z kolei we Włoszech, które były pierwszym europejskim epicentrum koronawirusa, na ten moment jest 135,5 tys. chorych. Znacznie mniej pacjentów ze stwierdzoną obecnością wirusa z Wuhan jest w Wielkiej Brytanii – 55,9 tys.

Morawiecki ujawnia, jakie będą ich następne kroki po świętach. Nie ma co liczyć na ograniczenie zakazówMorawiecki ujawnia, jakie będą ich następne kroki po świętach. Nie ma co liczyć na ograniczenie zakazówCzytaj dalej

Jednak liczba chorych w Czechach jest nieporównywalnie niższa i, zdaniem ekspertów, będzie hamować. Według najnowszych informacji nasi południowi sąsiedzi odnotowali 5033 przypadków zakażenia. W ciągu tygodnia liczba ta wzrosła o 2 tys. W Czechach zarejestrowano 91 ofiar śmiertelnych.

Wśród powodów, dla których już niedługo wzrost zachorowań będzie zwalniał, jest m.in. brak przeciążenia w szpitalach, które w dalszym ciągu dysponują wolnymi miejscami dla osób z COVID-19 – podaje bankier.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Ratownik medyczny ujawnił prawdę o testach na wirusa. Wstrząsająca relacja, o tym się nie mówi

Kontrolowane rozprzestrzenianie wirusa

Co więcej, szef Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowia Ladislav Duszek zwrócił uwagę na spadającą wartość współczynnika reprodukcji wirusa. Jest to wskaźnik, który pokazuje uśrednioną liczbę osób, którą zaraża jeden chory na COVID-19.

Na ten moment ten indykator wynosi niewiele ponad jeden. Nie jest to równoznaczne z zahamowaniem rozwoju koronawirusa, ale wskazuje, że jego rozprzestrzenianie odbywa się w sposób kontrolowany – tłumaczył ekspert.

Biedronka zaczyna sprzedawać maseczki ochronne. Ich cena może doprowadzić do jeszcze większych kolejekBiedronka zaczyna sprzedawać maseczki ochronne. Ich cena może doprowadzić do jeszcze większych kolejekCzytaj dalej

Rząd powoli wycofuje się z restrykcji

Zdaniem części ekspertów to dzięki restrykcyjnym środkom wdrożonym przez rząd czeski epidemia spowolniła. W związku ze spadkiem liczby nowych przypadków zakażenia podjęto decyzję o możliwości indywidualnego uprawniania sportów takich jak golf czy tenis – podaje Wirtualna Polska.

Poza tym od wtorku można również biegać, jeździć rowerem czy chodzić na spacery po parkach.

Czesi to jedno z państw europejskich, które szybko zareagowało na nadejście koronawirusa do Europy. Rząd niemal natychmiast zamknął szkoły, teatry, kina i odwołał wszystkie wydarzenia sportowe. Bez wahania podjęto decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, który mimo stopniowego hamowania epidemii, w dalszym ciągu obowiązuje.

Czy za spotkanie z rodziną można dostać mandat? Prawnik wyjaśnia, wielu może być oburzonychCzy za spotkanie z rodziną można dostać mandat? Prawnik wyjaśnia, wielu może być oburzonychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bezdomny z objawami koronawirusa leżał na przystanku. Miał 40 stopni gorączki
  2. Prezydent UFC postanowił zorganizować nam Mortal Kombat na żywo
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kraj w Europie wprowadza ostre zakazy na Wielkanoc. Wchodzą w życie już w środę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News