Cukier u progu podwyżki cen
pickpik.com
Autor Przemysław Terlecki - 1 Maja 2020

Cukier u progu ogromnej podwyżki. Plantacje giną w ciągu doby, tradycyjne metody już zawiodły

Cukier, jeden z podstawowych produktów spożywczych, może zaliczyć wzrost cen. Jak podaje bowiem portal Polsat News, plantacje buraków cukrowych zostały zaatakowane. Niestety, zwyczajowe kroki podejmowane w takich sytuacjach na nic się zdają. Wszystko wskazuje na to, że trzeba sięgnąć po inne rozwiązanie.

Cukier mogą czekać podwyżki cen. Produkt ten - niewątpliwie podstawowy - przeżywa teraz zawirowania związane z ciężką sytuacją na plantacjach. Jak podaje bowiem portal Polsat News, uprawy buraka cukrowego, który jest gwarantem pozyskania cukru, mają się raczej kiepsko. Winne wszystkiemu są kolejne plagi urodzaju, które trapią polskie rolnictwo w 2020 roku.

Najpierw przyszła epidemia koronawirusa, która szybko zaczęła wpływać negatywnie na gospodarkę. Następnie coraz wyraźniej znać o sobie dawała susza, o której wiadomo już, iż zostanie z nami po pandemii wirusa z Wuhan. Teraz - na domiar złego - plantatorzy buraków cukrowych informują o ataku szarka komośnika. Ten szkodnik buraków już sieje spustoszenie na polach.

Polski biznesmen poszukiwany listem gończym. Jeszcze niedawno jego produkty kupowaliśmy niemal wszyscyPolski biznesmen poszukiwany listem gończym. Jeszcze niedawno jego produkty kupowaliśmy niemal wszyscyCzytaj dalej

Niestety rolnicy bezradnie rozkładają ręce. Polsat News podaje bowiem, że podstawowa metoda walki ze szkodnikiem, jaką były opryski, nie daje rezultatów. Natomiast problem jest poważny i z każdym dniem zyskuje na znaczeniu. Jak wskazuje Edmund Kawka, zastępca dyrektora ds. surowcowych Krajowej Spółki Cukrowej w Oddziale Werbkowice, w ciągu jednej doby szarek komośnik przy odpowiedniej liczebności niszczy całe plantacje.

- Jest to tak żarłoczny szkodnik, że dosłownie w ciągu doby potrafi zniszczyć kilkuhektarową plantację. Mówimy oczywiście nie o jednym osobniku, bo są ich bardzo duże nasilenia - na metrze kwadratowym spotyka się 3, 5, 10 osobników - mówi Kawka.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Koniec "godzin dla seniorów" w sklepach. Minister Jadwiga Emilewicz oficjalnie zapowiedziała zmiany

Propozycja nowego podatku zdążyła już wściec Polaków. Sejm właśnie uchwaliłPropozycja nowego podatku zdążyła już wściec Polaków. Sejm właśnie uchwaliłCzytaj dalej

Cukier podrożeje?

Najgorsza jest bezsilność rolników. Wspomniane opryski nie zdają egzaminów. Jak wskazuje Polsat News, plantator Mariusz Łepik przyznał, że opryskiwał plantacje aż 5 razy. Szarek komośnik wciąż jednak obecny jest na jego burakach cukrowych. Rolnik podkreślił, że jeśli sytuacja powtórzy się w przyszłym roku, nie będzie miał wyboru - po prostu zmieni rodzaj uprawy, rezygnując tym samym z uprawy buraka cukrowego.

W walce ze szkodnikiem, który szczególnie upodobał sobie młode i zielone części roślin, trudno o gorsze warunki. Jak wskazuje agrotechnik, Piotr Patkowski, dobra w walce z szarkiem komośnikiem jest zimowa orka gleby pod plantację. Pomaga to zniszczyć kłopotliwego chrząszcza jeszcze w glebie, a szczególnie pomocny byłby w tym deszcz. Jaka jednak jest sytuacja, chyba każdy wie - susza.

Czy powinniśmy więc szykować się na podwyżki cen cukru. Niewątpliwie w tak niekorzystnych warunkach, jak kryzys, susza i atak szkodnika trudno o utrzymanie obecnych cen. Jeśli sytuacja szybko się nie zmieni, faktycznie rolnicy zaczną odchodzić od upraw buraka cukrowego, jak wspomniany plantator Mariusz Łepik. A wówczas moglibyśmy mieć do czynienia ze zwyczajnym brakiem surowca na rynku krajowym. Eksport zaś kosztowałby nas więcej niż produkcja u siebie.

Rząd wczoraj przypomniał sobie o jednym z podatków. Lepiej uwzględnić go w PIT, żeby uniknąć karyRząd wczoraj przypomniał sobie o jednym z podatków. Lepiej uwzględnić go w PIT, żeby uniknąć karyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?
  2. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News