Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Co drugi Polak nie widzi problemu, aby mały reaktor jądrowy powstał w pobliżu jego miejsca zamieszkania
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 25.05.2023 21:16

Co drugi Polak nie widzi problemu, aby mały reaktor jądrowy powstał w pobliżu jego miejsca zamieszkania

elektrownia atomowa
Domena publiczna

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBRiS jasno pokazują, że Polacy nie mają problemu z zaufaniem technologii jaką jest SMR (small modular reactor) - mały reaktor jądrowy.

Obajtek zadowolony

PKN Orlen w celu dywersyfikacji oraz rozwoju nowych źródeł energii w Polsce planuje zbudować w Polsce wiele tego rodzaju reaktorów. 

Zdaniem Daniela Obajtka wyniki sondażu, który został przeprowadzony na zlecenie Orlen Synthos Green Energy pokazują, że jest pełne przyzwolenie społeczeństwa na tę technologię w naszym kraju.

Kiedy powstaną SMRy

Prezes podkreślił kilka dni temu, że Polska musi cały czas zwiększać miks zeroemisyjny. 

"Bardzo mocno idziemy w SMR (małe, modułowe reaktory jądrowe), to następny etap małych reaktorów, które też są elektrowniami, pracującymi w podstawie systemu. Niedawno podaliśmy lokalizację, pracujemy nad następnymi lokalizacjami. Rząd pracuje nad legislacją w tej sprawie, bo tu też musi się zmienić bardzo dużo. Myślę, że zaczniemy inwestycję w 2025 roku, a skończymy na przełomie 2028 i 2029. Uważam, że pierwszy SMR powstanie w tym czasie" - prognozuje prezes PKN Orlen.

Dodał, że przy SMR (small modular reactors - red.) liczą nie tylko na tanią energię elektryczną, ale także na ogrzewanie miast. Wspomniał, że dzisiaj ogrzewanie miast jest dużym problemem

“Jeśli jest to SMR, który jest bezpieczny, który nie ma strefy oddziaływania, to w tę technologię trzeba iść”

Elektrownie gazowe ważnym elementem miksu energetycznego w Polsce

“Musimy budować elektrownie, które działają w podstawie, czyli stabilizują moc. Takimi elektrowniami są elektrownie gazowe”

- Posiadamy już cztery elektrownie gazowe. Dwie są w budowie, jedna jest planowana w Gdańsku. To tak naprawdę pozwoli nam rozbudować moce zeroemisyjne zielone - poinformował w programie "Gość Radia Gdańsk" prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.