BiznesINFO.pl Finanse Ceny prądu spowodują inne podwyżki. Wielu Polaków zapłaci więcej
Fot. Pixabay/Bru-nO, alexcio_

Ceny prądu spowodują inne podwyżki. Wielu Polaków zapłaci więcej

25 kwietnia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Zapowiadana od początku roku podwyżka cen prądu coraz bliżej. Już wkrótce w życie ma wejść również program bonów energetycznych. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zauważa jednak, że bon nie rozwiąże wszystkich problemów. Więcej zapłacimy nie tylko za energię, ale również za czynsz.

Nie wszyscy skorzystają na nowych przepisach

Ceny prądu zostaną utrzymane na obecnym poziomie jeszcze tylko przez dwa miesiące, do 1 lipca. Później maksymalna stawka za energię elektryczną ma wynieść nie więcej niż 500 zł netto za megawatogodzinę. Dodatkowo osoby, które podwyżki cen dotkną najmocniej, jak chociażby emeryci , będą mogły skorzystać z bonu energetycznego . Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP (ZRSM RP) uważa jednak, iż nie jest to wystarczające rozwiązanie problemu. Wyższe ceny prądu mogą bowiem pociągnąć za sobą ceny wynajmu mieszkań, a przed tym resort nie przewidział ochrony.

Legalny sposób, żeby nie płacić abonamentu RTV. Kontrolerzy będą bezradni

Te osoby nie mogą liczyć na wsparcie

Zdaniem ZRSM RP podwyżki czynszów mogą dotknąć przede wszystkim członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Przepisy nie przewidują m.in. ochrony przed podwyżkami dla osób, których lokale mieszkalne ogrzewane są dzięki kotłowniom lokalnym wykorzystującym gaz, brykiet, węgiel kamienny czy chociażby pelet drzewny.

W rządowym projekcie ustawy o bonie energetycznym pominięto wiele grup, które dotąd korzystały z zamrożonych cen energii - uważa radca prawny, Piotr Pałka z kancelarii Derc Pałka, cytowany przez serwis money.pl.

Co więcej, zamrożenie cen prądu nie obejmuje również części wspólnych, takich jak bramy wjazdowe, windy czy nawet klatki schodowe.

Koszty wzrosną nawet o jedną czwartą

ZRSM RP ma jednak także propozycję rozwiązania tego problemu. Odpowiedzią na rosnące ceny miałaby być ustawa mrożenia cen prądu zastosowana już za poprzedniej kadencji rządu. W apelu Związku Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP czytamy:

Ustawa ta ustalała cenę maksymalną energii elektrycznej w przypadku  przekroczenia określonego limitu dla gospodarstw domowych, a także  w przypadku przekroczenia limitu zużytej energii dla utrzymania części  wspólnych w budynkach wielorodzinnych.

Jak podkreśla serwis money.pl, zignorowanie tego problemu może skutkować wzrostem kosztów eksploatacyjnych wliczonych w czynsz o nawet 25% .

źródło: interia biznes, money.pl

Majówka uderzy w kieszenie Polaków. Te produkty podrożały
Porównał ceny paliwa na stacjach. "Wyniki szokują"
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie