Centrum handlowe w dobie pandemii
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 7 Września 2020

Niejedno centrum handlowe opustoszało. Upadło już 1,5 tys. sklepów

Centrum handlowe to jedno z miejsc, w którym naocznie widać skutki pandemii. Z uwagi na koronakryzys zamknięto ok. 1,5 tys. sklepów w Polsce. Perspektywy na najbliższe miesiące nie napawają optymizmem.

Centrum handlowe dotknięte przez koronawirusa

Centrum handlowe to jedna z głównych ofiar koronawirusowego lockdownu. Rząd zamknął sklepy we wszystkich galeriach w Polsce w nocy z 13 na 14 marca 2020 r. Zakupy można było robić wyłącznie w wybranych punktach centrów handlowych takich jak apteki, drogerie i sklepy spożywcze. Pozostałe oddziały - odzieżowe czy obuwnicze pogrążyły się w ponad dwumiesięcznym przestoju. Niektóre nie wytrzymały próby czasu, na jaką wystawił je koronawirus.

Portal money.pl podaje, że w pierwszym półroczu upadło 1,5 tys. sklepów zlokalizowanych w centrach handlowych w Polsce. Część placówek przeniosła swoją działalność do coraz bardziej popularnych kanałów internetowych, co widać w spadku wynajmu lokali. Rzeczpospolita przewiduje, że w Polsce odsetek pustostanów w centrach handlowych wzrośnie do 11 proc., podobnie jak w Wielkiej Brytanii.

Rosja jasno i dobitnie o Nord Stream 2. Groźba sankcji ze strony Niemiec nie straszna KremlowiRosja jasno i dobitnie o Nord Stream 2. Groźba sankcji ze strony Niemiec nie straszna KremlowiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Kluczowa usługa z zerowym VAT. Rząd w końcu idzie po rozum do głowy
2. Wszystko zaczęło się od silnego zmęczenia. Po tygodniu w szpitalu osierociła sześcioro dzieci

Coraz mniejsze obłożenie centrów handlowych

Centra handlowe zmagają się nie tylko z exodusem sklepów, ale i ze zmniejszającą się liczbą klientów.W porównaniu z ubiegłym rokiem centra handlowe odwiedza o jedną trzecią mniej osób, co ma bezsprzecznie związek z chęcią uniknięcia dużych skupisk w trakcie pandemii.

Polskie centra handlowe wpadły w błędne koło, ponieważ mniejsza liczba klientów przekłada się na kolejne zamknięcia. Doszło już do pierwszego koronawirusowego upadku - w Łodzi zamknięto centrum handlowe "Sukcesja". Czy to początek końca polskich galerii handlowych? Kolejny, nawet częściowy lockdown mógłby ostatnie przesądzić o ich istnieniu.

Już nie przywieziesz tak dużo pieniędzy zza granicy. Rząd planuje położyć łapę na zarobkach spoza PolskiJuż nie przywieziesz tak dużo pieniędzy zza granicy. Rząd planuje położyć łapę na zarobkach spoza PolskiCzytaj dalej

Według wyliczeń z marca w Polsce działało 456 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad 11 mln mkw. W dalszym ciągu pozostają dominującym formatem handlowym na polskim rynku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje uwielbiany gwiazdor, dramatyczną informację przekazała rodzina
  2. Niewielu wie, co Paweł Królikowski jako ostatnie powiedział w programie "Twoja twarz brzmi znajomo". Już wtedy czuł niepokój?
  3. Mało kto wie, a od piątku jest nowa kara. Ty też możesz zapłacić 500 zł mandatu
  4. Lidl idzie na całość i szykuje się na wojnę cenową z Biedronką. Skorzystamy na wielu produktach
  5. Za dziecko na wczasach możemy zapłacić jak za dorosłego. Wszystkiemu winny bon turystyczny
  6. Minister edukacji właśnie podpisał ważny dokument. Chodzi o naukę zdalną w szkołach
ZUS wygadał się, jak podwyższyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest proste, a wiele osób nie korzystaZUS wygadał się, jak podwyższyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest proste, a wiele osób nie korzystaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News