BiznesINFO.pl > Handel > Cena bawełny zaczęła nieoczekiwanie spadać. Odzież zaczyna tanieć
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 09.07.2022 20:25

Cena bawełny zaczęła nieoczekiwanie spadać. Odzież zaczyna tanieć

primark-kolejka-wejście-obostrzenia w sklepach-iberion-kolejkowo
biznes info

Cena bawełny na świecie w czerwcu zaczęła nieoczekiwanie spadać. Jest to zaskoczenie, zwłaszcza że niedawno Indie rozważały wprowadzenie zakazu eksportu surowca w celu ochrony rodzimych przedsiębiorstw przed wysokimi cenami. Niższa cena bawełny możne znacząco wpłynąć na ceny odzieży w najbliższym czasie.

Rosnące koszty życia na całym świecie, co ma powiązanie z rosnącymi z powodu inflacji oraz brakami w zaopatrzeniu cenami wpłynęła nieoczekiwanie na cenę bawełny. Reakcja cen bawełny w czerwcu była jednak odwrotna do tendencji rynkowych i zaczęła się zmniejszać. W czerwcu surowiec staniał o 30 proc. względem maja.

Odzież będzie tanieć z powodu mniejszego popytu

Jeden z największych eksporterów bawełny, czyli Indie zaczęły w ostatnich dniach notować znaczące spadki cen surowca. Na giełdzie w Bombaju obniżka cen bawełny tłumaczona jest znacznym zmniejszeniem popytu ze strony firm europejskich i amerykańskich, donosi portal branży tekstylnej fibre2fashion.com.

Zmniejszony popyt może wynikać także z obaw producentów przed zmniejszającą się konsumpcją wyrobów tekstylnych. Wzrosty cen żywności, które są spotęgowane przez konflikt na Ukrainie i związanymi z nim brakami towarów, mogą skłonić konsumentów do przeznaczenia większej ilości pieniędzy na żywność, kosztem wyrobów tekstylnych.

Co w zaistniałej sytuacji ciekawe, chiński przemysł tekstylny od 2020 r. notuje straty, co z kolei odbija się zmniejszaniem produkcji odzieży w Chinach. Produkcja maleje z powodu mniejszych zamówień z Europy i Stanów Zjednoczonych, przyznaje większość chińskich firm produkcyjnych, podaje "The Economic Times".

Ceny dżinsów mniejsze niż w 2010 r.

Kryzys na rynku tekstylnym z 2010 r. spowodowany brakami bawełny wywindował w tamtym okresie ceny odzieży. W porównaniu z 2010 r. ceny dżinsów są niższe nawet o 2-3 dolary na parze, pisze forsal.pl. Może wydawać się to niedużo, ale patrząc na ogólny wzrost cen, jaki nastąpił w ciągu 12 lat, to możemy mówić o znacznej różnicy w cenie.

Tańsza bawełna oznacza też tańsze wykonanie odzieży. Producenci obawiający się zmniejszonym zainteresowaniem swoimi produktami dzięki niższej cenie wykonania będą mogli zaoferować dużo większe promocje, aby zachęcić klientów. Najbliższe miesiące mogą więc stać się okazją do nabycia odzieży w bardzo atrakcyjnych cenach.

Tagi: odzież