BiznesINFO.pl
primark-kolejka-wejście-obostrzenia w sklepach-iberion-kolejkowo

biznes info

Cena bawełny zaczęła nieoczekiwanie spadać. Odzież zaczyna tanieć

9 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Cena bawełny na świecie w czerwcu zaczęła nieoczekiwanie spadać. Jest to zaskoczenie, zwłaszcza że niedawno Indie rozważały wprowadzenie zakazu eksportu surowca w celu ochrony rodzimych przedsiębiorstw przed wysokimi cenami. Niższa cena bawełny możne znacząco wpłynąć na ceny odzieży w najbliższym czasie.

Rosnące koszty życia na całym świecie, co ma powiązanie z rosnącymi z powodu inflacji oraz brakami w zaopatrzeniu cenami wpłynęła nieoczekiwanie na cenę bawełny. Reakcja cen bawełny w czerwcu była jednak odwrotna do tendencji rynkowych i zaczęła się zmniejszać. W czerwcu surowiec staniał o 30 proc. względem maja.

Odzież będzie tanieć z powodu mniejszego popytu

Jeden z największych eksporterów bawełny, czyli Indie zaczęły w ostatnich dniach notować znaczące spadki cen surowca. Na giełdzie w Bombaju obniżka cen bawełny tłumaczona jest znacznym zmniejszeniem popytu ze strony firm europejskich i amerykańskich, donosi portal branży tekstylnej fibre2fashion.com.

Zmniejszony popyt może wynikać także z obaw producentów przed zmniejszającą się konsumpcją wyrobów tekstylnych. Wzrosty cen żywności, które są spotęgowane przez konflikt na Ukrainie i związanymi z nim brakami towarów, mogą skłonić konsumentów do przeznaczenia większej ilości pieniędzy na żywność, kosztem wyrobów tekstylnych.

Co w zaistniałej sytuacji ciekawe, chiński przemysł tekstylny od 2020 r. notuje straty, co z kolei odbija się zmniejszaniem produkcji odzieży w Chinach. Produkcja maleje z powodu mniejszych zamówień z Europy i Stanów Zjednoczonych, przyznaje większość chińskich firm produkcyjnych, podaje "The Economic Times".

Ceny dżinsów mniejsze niż w 2010 r.

Kryzys na rynku tekstylnym z 2010 r. spowodowany brakami bawełny wywindował w tamtym okresie ceny odzieży. W porównaniu z 2010 r. ceny dżinsów są niższe nawet o 2-3 dolary na parze, pisze forsal.pl. Może wydawać się to niedużo, ale patrząc na ogólny wzrost cen, jaki nastąpił w ciągu 12 lat, to możemy mówić o znacznej różnicy w cenie.

Tańsza bawełna oznacza też tańsze wykonanie odzieży. Producenci obawiający się zmniejszonym zainteresowaniem swoimi produktami dzięki niższej cenie wykonania będą mogli zaoferować dużo większe promocje, aby zachęcić klientów. Najbliższe miesiące mogą więc stać się okazją do nabycia odzieży w bardzo atrakcyjnych cenach.

Tagi:

odzież

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Eksperci komentują wysokie ceny chleba i cukru. “To sianie paniki”

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Jacek Halicki

Handel

Biedronki będą otwarte w niedzielę. Ominą zakaz handlu

Czytaj więcej >
klasa

Handel

W Polsce brakuje papieru do produkcji książek. Uczniowie mogą nie mieć podręczników

Czytaj więcej >

Handel

Lidl ogłasza specjalną promocję od 1 do 5 sierpnia. Możesz liczyć nawet na zwrot pieniędzy

Czytaj więcej >
flaga Niemiec, flickr

Handel

Niemcy przyjeżdżają do Polski po złoto. Zachęca ich niski kurs złotego

Czytaj więcej >
puste półki sklepowe

Handel

Biedronka zaczyna reglamentować cukier. Wszystko z powodu braków towaru

Czytaj więcej >