Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Budżet podpisany. Znamy ostateczną waloryzację rent i emerytur. Takie świadczenia dostaną seniorzy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.02.2024 22:25

Budżet podpisany. Znamy ostateczną waloryzację rent i emerytur. Takie świadczenia dostaną seniorzy

Pieniądze
Marek BAZAK/East News

Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy budżetowej na 2024 rok, potwierdziła się również ostateczna kwota zaplanowanej na wiosnę waloryzacji. Zaskoczenia nie ma - i chociaż emeryci dostaną nieco mniej niż rok temu, to i tak mają się z czego cieszyć.

Ustawa budżetowa podpisana. Tyle wyniesie waloryzacja emerytury w 2024 r.

Po ponad miesięcznej pracy Sejmu, prezydent Andrzej Duda podpisał przedstawioną mu ustawę budżetową przyjętą przez Sejm. Jak zaznacza serwis superbiz.se.pl, oprócz samego podpisania została ona skierowana do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

Ponieważ jednak ustawa budżetowa jest jedyną której prezydent zawetować nie może, nie ma powodów do obaw o problemy na szczytach władzy. Jednocześnie cieszyć się mogą emeryci, ponieważ w ustawie znalazła się konkretna, ostateczna informacja o kwotach przeznaczonych na waloryzację.

Seniorzy nie będą zadowoleni. Padła propozycja zmniejszenia ważnego świadczenia

Waloryzacja ostateczna. Takie podwyżki emerytur dostaną seniorzy w 2024 roku

Rząd ustalił ostateczny wskaźnik waloryzacji świadczeń zaplanowanej na wiosnę na poziomie 11,9 proc. Kierował się przy tym dwoma wskaźnikami za ubiegły rok - były to wzrost płac (4,7 proc.) oraz inflacja (11,4 proc.).

Podanie do wiadomości ostatecznej wysokości wskaźnika waloryzacji oznacza, że można już przedstawić konkretne wyliczenia dotyczące wysokości świadczeń po podwyżce. I faktycznie, seniorzy mają się z czego cieszyć, chociaż tegoroczna marcowa podwyżka będzie nieco mniejsza od zeszłorocznej.

Jakie kwoty emerytury po waloryzacji?

I tak, minimalna kwota emerytury wynosząca obecnie 1588,44 zł brutto, wzrośnie w marcu do sumy 1777,96 zł. Tyle samo będzie również wynosiła 13. oraz 14. emerytura; podwyżki czekają również inne świadczenia, powiązane z wysokością minimalnej emerytury.

Emeryci otrzymujący świadczenie w wysokości 2000 zł brutto będą od marca otrzymywali 2238 zł emerytury. Świadczenie w wysokości 2500 zł zostanie z kolei podniesione do sumy 2798 zł, zaś osoby otrzymujące do tej pory 3000 zł będą od marca otrzymywali 3357 zł brutto.

źródło: superbiz.se.pl