BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Brexit wywoła chaos, problemy z żywnością, lekami i paliwem? Szczegóły raportu "Yellowhammer"

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Brexit bez umowy to gwarancja chaosu?

Brexit bez umowy jest na tyle realnym scenariuszem, że brytyjski rząd już od dawna stara się w możliwie jak najdokładniejszy sposób się do niego przygotować. Czasu zostało już niewiele - 31 października Wielka Brytania opuści Unię Europejską prawdopodobnie bez żadnej umowy regulującej nowe stosunki z innymi krajami. Być może przewóz towarów będzie musiał odbywać się tak jak pomiędzy krajami trzecimi. Takie wnioski zawarto w dokumentach związane z operacją nazwaną "Yellowhammer", przedstawiających możliwe konsekwencje “twardego Brexitu”. Zostały one ujawnione na wniosek Dominica Grieve'a - do niedawna posła Partii Konserwatywnej, obecnie niezależnego. Rysują one niezbyt pozytywną przyszłość Królestwa. 

Problemy z żywnością, paliwem, lekami

"W październiku 2019 roku wszystkie prawa i relacje dwustronne z Unią Europejską zakończą się" - czytamy we wstępie do opracowania. Dokument Operacji Yellowhammer informuje o spodziewanych zakłóceniach na przejściach na Kanale La Manche - samochody ciężarowe mogą czekać do dwóch i pół dnia na przekroczenie kanału, a brytyjscy kierowcy mogą podlegać wzmożonej kontroli na granicy z Unią Europejską. Efektem tego mają być duże zakłócenia w dostawach leków, paliwa i niektórych rodzajów świeżej żywności.

Wielka Brytania spodziewa się protestów

Autorzy raportu spodziewają się też wystąpienia protestów i kontrprotestów. "Mogą one pochłonąć znaczne ilości zasobów policyjnych” - uważa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jak czytamy w raporcie. „Może również wzrosnąć niepokój społeczny i napięcia społeczne.  (...) Zakłócenia w kluczowych sektorach i utrata miejsc pracy prawdopodobnie spowodują protesty i bezpośrednie działania w związku z blokadami dróg. Ceny i inne różnice mogą doprowadzić do wzrostu nielegalnej gospodarki” - czytamy dalej.

Sporym kłopotem będzie również kwestia granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Pierwszy z krajów jest w pełni niezależny, katolicki, posługujący się euro. Drugie terytorium jest częścią Wielkiej Brytanii. Według "Yellowhammer", Brexit bez porozumienia doprowadzi do pojawienia się twardej granicy między Irlandiami, bo "brak kontroli na dłuższą metę jest nie do utrzymania.”

Autorzy raportu zaznaczają, że zebrane dokumenty "stanowią najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na brexit bez umowy" i opisują najbardziej prawdopodobne konsekwencje takiego rozwiązania, a nie najgorsze scenariusze.

Tagi:

Brexit

Podobne artykuły

Finanse

Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie będzie waloryzacji 500 plus. Jasne słowa minister Maląg
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Browar w Leżajsku może zmienić właściciela. Grupa Żywiec rozważa propozycję Janusza Palikota
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ratował ludzkie życie, dostał mandat. Absurdalna sytuacja w Gdańsku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sztuczna inteligencja ma wesprzeć lekarzy. Ministerstwo zdrowia zapowiada reformę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z jego konta bankowego zniknęło 2,5 mln zł. Od 10 lat próbuje odzyskać pieniądze
Czytaj więcej >
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]