Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Brexit wywoła chaos, problemy z żywnością, lekami i paliwem? Szczegóły raportu "Yellowhammer"
Paulina Musianek
Paulina Musianek 12.09.2019 02:00

Brexit wywoła chaos, problemy z żywnością, lekami i paliwem? Szczegóły raportu "Yellowhammer"

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Brexit bez umowy to gwarancja chaosu?

Brexit bez umowy jest na tyle realnym scenariuszem, że brytyjski rząd już od dawna stara się w możliwie jak najdokładniejszy sposób się do niego przygotować. Czasu zostało już niewiele - 31 października Wielka Brytania opuści Unię Europejską prawdopodobnie bez żadnej umowy regulującej nowe stosunki z innymi krajami. Być może przewóz towarów będzie musiał odbywać się tak jak pomiędzy krajami trzecimi. Takie wnioski zawarto w dokumentach związane z operacją nazwaną "Yellowhammer", przedstawiających możliwe konsekwencje “twardego Brexitu”. Zostały one ujawnione na wniosek Dominica Grieve'a - do niedawna posła Partii Konserwatywnej, obecnie niezależnego. Rysują one niezbyt pozytywną przyszłość Królestwa. 

Problemy z żywnością, paliwem, lekami

"W październiku 2019 roku wszystkie prawa i relacje dwustronne z Unią Europejską zakończą się" - czytamy we wstępie do opracowania. Dokument Operacji Yellowhammer informuje o spodziewanych zakłóceniach na przejściach na Kanale La Manche - samochody ciężarowe mogą czekać do dwóch i pół dnia na przekroczenie kanału, a brytyjscy kierowcy mogą podlegać wzmożonej kontroli na granicy z Unią Europejską. Efektem tego mają być duże zakłócenia w dostawach leków, paliwa i niektórych rodzajów świeżej żywności.

Wielka Brytania spodziewa się protestów

Autorzy raportu spodziewają się też wystąpienia protestów i kontrprotestów. "Mogą one pochłonąć znaczne ilości zasobów policyjnych” - uważa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jak czytamy w raporcie. „Może również wzrosnąć niepokój społeczny i napięcia społeczne.  (...) Zakłócenia w kluczowych sektorach i utrata miejsc pracy prawdopodobnie spowodują protesty i bezpośrednie działania w związku z blokadami dróg. Ceny i inne różnice mogą doprowadzić do wzrostu nielegalnej gospodarki” - czytamy dalej.

Sporym kłopotem będzie również kwestia granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Pierwszy z krajów jest w pełni niezależny, katolicki, posługujący się euro. Drugie terytorium jest częścią Wielkiej Brytanii. Według "Yellowhammer", Brexit bez porozumienia doprowadzi do pojawienia się twardej granicy między Irlandiami, bo "brak kontroli na dłuższą metę jest nie do utrzymania.”

Autorzy raportu zaznaczają, że zebrane dokumenty "stanowią najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na brexit bez umowy" i opisują najbardziej prawdopodobne konsekwencje takiego rozwiązania, a nie najgorsze scenariusze.

Tagi: Brexit