BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Brexit wywoła chaos, problemy z żywnością, lekami i paliwem? Szczegóły raportu "Yellowhammer"

12 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Brexit: zamieszki na ulicach, wzrost cen żywności i ograniczenie zapasów leków to realne ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, jak wynika z rządowego raportu.

Brexit bez umowy to gwarancja chaosu?

Brexit bez umowy jest na tyle realnym scenariuszem, że brytyjski rząd już od dawna stara się w możliwie jak najdokładniejszy sposób się do niego przygotować. Czasu zostało już niewiele - 31 października Wielka Brytania opuści Unię Europejską prawdopodobnie bez żadnej umowy regulującej nowe stosunki z innymi krajami. Być może przewóz towarów będzie musiał odbywać się tak jak pomiędzy krajami trzecimi. Takie wnioski zawarto w dokumentach związane z operacją nazwaną "Yellowhammer", przedstawiających możliwe konsekwencje “twardego Brexitu”. Zostały one ujawnione na wniosek Dominica Grieve'a - do niedawna posła Partii Konserwatywnej, obecnie niezależnego. Rysują one niezbyt pozytywną przyszłość Królestwa. 

Problemy z żywnością, paliwem, lekami

"W październiku 2019 roku wszystkie prawa i relacje dwustronne z Unią Europejską zakończą się" - czytamy we wstępie do opracowania. Dokument Operacji Yellowhammer informuje o spodziewanych zakłóceniach na przejściach na Kanale La Manche - samochody ciężarowe mogą czekać do dwóch i pół dnia na przekroczenie kanału, a brytyjscy kierowcy mogą podlegać wzmożonej kontroli na granicy z Unią Europejską. Efektem tego mają być duże zakłócenia w dostawach leków, paliwa i niektórych rodzajów świeżej żywności.

Wielka Brytania spodziewa się protestów

Autorzy raportu spodziewają się też wystąpienia protestów i kontrprotestów. "Mogą one pochłonąć znaczne ilości zasobów policyjnych” - uważa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jak czytamy w raporcie. „Może również wzrosnąć niepokój społeczny i napięcia społeczne.  (...) Zakłócenia w kluczowych sektorach i utrata miejsc pracy prawdopodobnie spowodują protesty i bezpośrednie działania w związku z blokadami dróg. Ceny i inne różnice mogą doprowadzić do wzrostu nielegalnej gospodarki” - czytamy dalej.

Sporym kłopotem będzie również kwestia granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Pierwszy z krajów jest w pełni niezależny, katolicki, posługujący się euro. Drugie terytorium jest częścią Wielkiej Brytanii. Według "Yellowhammer", Brexit bez porozumienia doprowadzi do pojawienia się twardej granicy między Irlandiami, bo "brak kontroli na dłuższą metę jest nie do utrzymania.”

Autorzy raportu zaznaczają, że zebrane dokumenty "stanowią najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na brexit bez umowy" i opisują najbardziej prawdopodobne konsekwencje takiego rozwiązania, a nie najgorsze scenariusze.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >