Minister zdrowia zabrał głos nt. tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia
pixnio
Autor Radosław Święcki - 20 Listopada 2020

Boże Narodzenie samotnie, lockdown na święta? Wypowiedź ministra zdrowia może bardzo zaniepokoić Polaków

Najpierw Wielkanoc, potem Wszystkich Świętych, a już za nieco ponad miesiąc czeka nas Boże Narodzenie w warunkach pandemii koronawirusa. O tym jak mogą wyglądać tegoroczne święta, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego słowa nie ucieszą tych, którzy liczyli na spędzenie tego niezwykłego czasu w większym gronie.

Boże Narodzenie w warunkach pandemii

Studiując lekturę wywiadu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dla „Super Expressu”, nie sposób nie odnieść wrażenia, że minister zdał sobie sprawę, że jego niedawna konferencja, podczas której padły słowa o tym, że „możemy uśmiechnąć się” mogły wywołać nadmierny optymizm i poczucie, że za chwilę wszystko wróci do normy. Wspomniany wywiad optymizmem nie nastraja, np. w kwestii zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

„Czy rząd zabierze nam kolejne święta?” – pytanie tej treści postawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu jeden z internautów podczas niedawnej sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku, w której szef rządu uczestniczył. „Kolejne”, bowiem wszyscy pamiętamy, jak wyglądała w tym roku Wielkanoc – tylko najbliższa rodzina, de facto zakaz dalszych wyjazdów, brak święcenia pokarmów. Siedem miesięcy później spotkał nas inny niż zwykle 1 listopada. Większość z nas odwiedzała tego dnia groby swoich bliskich, co w tym roku w związku z zamknięciem cmentarzy było niemożliwe. Na wspomniane pytanie premier odpowiedział, że „ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy zrobić to zabieranie świąt”, ale szef rządu doskonale zdaje sobie sprawę, że nie rząd, ale pandemia może uniemożliwić nam spędzenie świąt w takiej formie jak jeszcze rok temu.

Wróćmy jednak do ministra zdrowia. Adam Niedzielski, pytany przez „Super Express” o to, czy w Boże Narodzenie będziemy się mogli spotkać z rodziną, mówi wprost, byśmy przygotowali się na powtórkę z Wielkanocy.

- Niestety, te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych – mówi szef resortu zdrowia. - Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych – podkreśla minister.

Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenieWiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
  3. Czy księża nie mają na co narzekać? Dostaną bardzo wysokie emerytury, w tym samym czasie sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragiczna
  4. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami
Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z BiedronkąŻyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z BiedronkąCzytaj dalej

Luzowania obostrzeń nie będzie

Adam Niedzielski podkreśla, że nawet jeśli do czasu światy liczba zachorowań zmniejszy się, luzowania obostrzeń nie będzie. Minister wyjaśnia, że rząd chce uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce w Czechach, gdzie szybkie zdejmowanie restrykcji przełożyło się na duży wzrost zakażeń koronawirusem.

Szef resortu zdrowia pytany był również o zmiany dotyczące niektórych obostrzeń. Dziennikarze zwracają uwagę, że część wprowadzonych restrykcji wydaje się nieracjonalna, jak choćby zamknięcie stosujących się do ograniczeń epidemicznych restauracji, gdzie tłumów nie ma, podczas gdy nie ma mowy o zamknięciu sklepów, gdzie tłok jest.

- Nie planujemy zmieniać przyjętego reżimu. Nie możemy przestać chodzić na zakupy, bo musimy przecież zaopatrywać się w artykuły pierwszej potrzeby, ale bez większej straty możemy zrezygnować z jedzenia i spotykania się w restauracji. Tu chodzi o możliwie szybkie i duże ograniczenie kontaktów społecznych – odpowiada Adam Niedzielski.

- Według Światowej Organizacji Zdrowia najgroźniejszy jest długi kontakt - od 15 minut w górę. W sklepie tak długich kontaktów nie ma, są za to w restauracjach – dodaje minister zdrowia, podkreślając, że jeszcze niedawno dzienna liczba zakażeń zbliżała się do 30 tys., a w związku z tym, że najnowsze dane pokazują wyraźny spadek, oznacza to, że „nasze decyzje były trafne”.

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia w piątek wynika, że liczba nowych zakażeń koronawirusem to 22 464. Niestety dziś również poinformowano o wysokiej liczbie zgonów spowodowanych wirusem. - Z powodu COVID-19 zmarło 149 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 477 osób – informuje Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba zgonów to zatem 626.

Od początku pandemii na koronawirusa w Polsce zachorowało w sumie 819 262 osób, z kolei zmarło 12 714 osób.

WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymoguWHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymoguCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Tragedia w Warszawie. Nic nie dało się zrobić, młoda kobieta nie żyje
 3. Nagranie ze śmiertelnego wypadku w Łodzi. Tragiczne zdarzenie zarejestrowała samochodowa kamerka.
 4. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
 5. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
 6. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
 7. Media podają dalej druzgocącą wiadomość. Zmarł legendarny mistrz olimpijski, był wielką gwiazdą
 8. Eksplozja smaku. Ewa Wachowicz podała przepis na kotlety po kijowsku tak pyszne, że nie można przestać ich jeść
Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w góręNikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w góręCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News