Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Banki i CERT Polska ostrzegają przed oszustami. Wysyłają fałszywe SMS-y
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 02.05.2021 02:00

Banki i CERT Polska ostrzegają przed oszustami. Wysyłają fałszywe SMS-y

Uwaga na SMS-y od oszustów
Pixabay/Free-Photos

SMS-y od oszustów stały się zmorą czasów pandemii. Teraz cyberprzestępcy znaleźli nowy sposób, na który bardzo łatwo się nabrać. Na jakie SMS-y trzeba szczególnie uważać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądają SMS-y od cyberprzestępców

  • Co zrobiła policja w sprawie fałszywych wiadomości SMS

  • Kto stoi za cyberatakami

SMS-y od oszustów

SMS-y od oszustów są ogromnym problemem, przez który już setki ludzi straciło swoje pieniądze.

W połowie kwietnia śląska policja przekazała, że cyberprzestępcy należący do gangu włamującego się na rachunki bankowe zebrali ogromny łup. Oszuści, których działania polegają na wysyłaniu do ofiar wiadomości SMS z fałszywym linkiem do serwisów transakcyjnych, oszukali kilkaset osób na łączną sumę ponad 1,5 mln zł

W sprawie zatrzymano 19 obywateli Białorusi i Ukrainy, 17 z nich zostało już aresztowanych.

Ofiarami cyberprzestępców padały osoby z całej Polski. Oszustwa polegały na wysyłaniu SMS-ów zawierających linki do spreparowanych stron bankowości elektronicznej. W ten sposób cyberprzestępcy zyskiwali kontrolę nad kontami bankowymi ofiar.

Zmasowane ataki oszustów trwały ok. 4 miesięcy - od początku grudnia zeszłego roku do 8 kwietnia 2021 r. Przez ten czas cyberprzestępcy wysłali łącznie ponad 280 tys. wiadomości SMS z fałszywymi linkami do wpłat.

Paczka zatrzymana w urzędzie celnym

Treści SMS-ów były różne. Jednym z wariantów była wiadomość o treści:

"Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność" lub “Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”.

Śledczym udało się ustalić, że gang oszustów przygotował w sumie 50 różnych fałszywych stron. Linki do nich były załączane do wiadomości SMS i wysyłane na różne numery telefonów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: