Autobusy elektyczne z Polski podbijają Europę
wikimedia/Cybularny
Autor Radosław Święcki - 4 Grudnia 2020

Branża, w której jesteśmy pionierami. Zamówienia spływają z całej Europy

Być może nie wszyscy mają świadomość, że autobusy elektryczne z Polski podbijają europejski rynek. Eksperci nie mają wątpliwości, że pozycję naszego kraju w segmencie bezemisyjnego transportu publicznego wzmocni wejście MAN Truck & Bus. Tylko do końca tego roku firma zamierza dostarczyć pierwsze blisko 20 autobusów elektrycznych do przedsiębiorstwa transportu publicznego Hamburg-Holstein (VHH).

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Polska jest pionierem w produkcji autobusów elektrycznych
 • Co zmieni wejście do naszego kraju MAN Truck&Bus
 • Jak na rynku włoskim i niemieckim radzi sobie Solaris

Nasze autobusy elektryczne podbijają Europę

W sytuacji gdy pandemia uderza w wiele coraz więcej branż, niezwykle miło jest informować o branży w której okazujemy się być pionierami w Europie. Polska jak podaje Deutsche Welle przoduje w dziedzinie produkcji autobusów elektrycznych, które podbijają europejski rynek.

Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej. Eksperci wiele obiecują sobie po wejściu do naszego kraju niemieckiego MAN Truck & Bus, którego pierwsze pojazdy pasażerskie zjechały już z linii produkcyjnej w Starachowicach w październiku.

Już za 2 dni w Lidlu kupisz hitowe produkty supertanio. Sieciówka rzuca dwie serie tuż przed świętamiJuż za 2 dni w Lidlu kupisz hitowe produkty supertanio. Sieciówka rzuca dwie serie tuż przed świętamiCzytaj dalej

Polski oddział MAN Truck & Bus jak informuje Deutsche Welle tylko do końca tego roku zamierza dostarczyć pierwsze 17 autobusów elektrycznych do przedsiębiorstwa transportu publicznego Hamburg-Holstein (VHH). Ponadto firma informuje, że otrzymała zamówienie na 22 autobusy od największego szwedzkiego przewoźnika autobusowego Nobina Sverige.

Według Jana Wiśniewskiego z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych decyzja MAN Truck & Bus o produkcji w naszym kraju to swoisty traf szczęścia.- Nowa inwestycja MAN zdecydowanie wzmacnia pozycję Polski w segmencie bezemisyjnego transportu publicznego – mówi w rozmowie z Deutsche Welle przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Jeżeli odbierzesz telefon i wypowiesz jedno konkretne słowo, będzie po Tobie. Oszuści nie będą mieć litościJeżeli odbierzesz telefon i wypowiesz jedno konkretne słowo, będzie po Tobie. Oszuści nie będą mieć litościCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Nie odpuściła Marcie Kaczyńskiej w TVN. Poszło o śluby
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Wejście MAN Truck & Bus do Polski a zarazem sektora autobusów elektrycznych nie zaskakuje Mateusza Figaszewskiego z Solaris. - To wspaniale, że Polska jest postrzegana jako doskonale miejsce do wytwarzania takich produktów i na pewno pomoże to krajowemu łańcuchowi dostaw – mówi Deutsche Welle Figaszewski.

Figaszewski podkreśla, że dla Solaris wejście MAN Truck & Bus do naszego kraju nie ma większego wpływu. - My mamy bardziej międzynarodową perspektywę niż inni, więc nie ma to na nas większego wpływu – podkreśla Figaszewski, podkreślając jednak, że jego firma bacznie przygląda się rozwojowi produkcji autobusów elektrycznych napędzanych wodorem: z linii produkcyjnej zjechało już 69 sztuk takich pojazdów.

Kierowco, lepiej od razu jedź na stację. Przed nami potężne wzrosty cen paliwKierowco, lepiej od razu jedź na stację. Przed nami potężne wzrosty cen paliwCzytaj dalej

Solaris w Europie

Przypomnijmy, że Solaris to trzeci co do wielkości europejski producent autobusów elektrycznych. W pierwszych trzech kwartałach tego roku firma jak podaje Deutsche Welle miała największy udział we flocie nowo zarejestrowanych autobusów z silnikami elektrycznymi w Europie Zachodniej, a spośród 1000 nowo zarejestrowanych autobusów elektrycznych od stycznia do września tego roku, blisko co czwarty został wyprodukowany przez Solaris. W Polsce ze 114 nowo zarejestrowanych autobusów elektrycznych logo tej firmy nosi zdecydowana większość, bo aż 96 proc. Z przywołanych przez portal danych wynika, że udział Solaris w nowo dostarczonych autobusach elektrycznych wyniósł 83 proc. na rynku włoskim i 43 proc. na rynku niemieckim. Solaris ma blisko 20 proc. udział w rynku w całej Europie.

Jeden z największych polskich banków wprowadza kapitalną usługę. Klienci będą zachwyceniJeden z największych polskich banków wprowadza kapitalną usługę. Klienci będą zachwyceniCzytaj dalej

Tymczasem jak mówi w rozmowie z Deutsche Welle Michał Maćkowiak, wiceprezes zarządu polskiej firmy Rafako (została ona niedawno przejęta przez Państwową Agencję Rozwoju Przemysłu), planuje ona w przyszłym roku rozpoczęcie produkcji autobusów elektrycznych.

- Przygotowujemy się teraz do seryjnej produkcji na poziomie równie wysokim, a nawet wyższym niż MAN – mówi cytowany przez portal Maćkowiak.

W ocenie wiceprezesa zarządu Rafako atutem Polski jest kombinacja wsparcia rządowego, dobrego położenia geograficznego dla zbytu w Europie, dobrze rozwiniętej sieci dostaw i lokalnych producentów części (w tym producentów baterii). Ponadto jak podkreśla Maćkowiak Polska jest wciąż konkurencyjna cenowo.

Na dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczomNa dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczomCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Odbędą się masowe kontrole. Każdy może otrzymać mandat, dotkliwe kary
 2. Nowy plan resortu zdrowia. Benefity dla zaszczepionych
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Nagle na święta wprowadzono kwarantannę dla części Polaków
 7. Wielka radość w domu Adama Małysza, posypały się gratulacje
Wciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złWciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News