fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Lutego 2020

Antywirus sprzedawał dane użytkowników za krocie. Ty także mogłeś paść ofiarą

Antywirus Avast wymuszał na swoich użytkownikach wyrażenie zgody na sprzedaż danych. W konsekwencji klienci firmy mogli pozyskać informacje o tym, jakie strony odwiedzają użytkownicy antywirusa, w jakie linki wchodzili i co kupowali w sieci.

Antywirus oferował dane użytkowników swoim klientom

O sprawie poinformował portal Niebezpiecznik.pl, który przekazał informacje, do jakich dotarli dziennikarze redakcji Vice i PCMag. Firma Jumpshot, która jest spółką zależną od antywirusa, proponowała swoim klientom dane o dokładnych ruchach użytkownika.

Portal podaje, że chodzi o m.in takie dane jak dokładne zapytania do wyszukiwarki Google, wyszukiwania lokalizacji (GPS) na mapach Google, osoby odwiedzające profile firm na LinkedIn, osoby odwiedzające poszczególne klipy na YouTube czy osoby odwiedzające strony pornograficzne.

Prawie 20 tys. Polaków dostanie przynajmniej 156 zł. Wiemy już kiedyPrawie 20 tys. Polaków dostanie przynajmniej 156 zł. Wiemy już kiedyCzytaj dalej

Antywirus sprzedawał dane za miliony

Chociaż dane użytkowników miały być zanonimizowane, tj. nie zawierały danych osobowych, to Niebezpiecznik podkreśla, że znalazły się tam m.in. "informacje o dokładnym czasie odwiedzenia strony i frazy wpisywane w wyszukiwarki na stronach, co w pewnych sytuacjach mogłoby (nawet bez współpracy z serwisem docelowym) posłużyć do deanonimizacji konkretnego użytkownika".

Wśród klientów firmy Jumpshot znalazły się takie firmy jak Microsoft, Yelp, Sephora, Google, Expedia, IBM, L\'Oréal, McKinsey czy Pepsi. Portal podaje, że przedsiębiorstwa płaciły za te dane użytkowników antywirusa nawet kilka milionów rocznie.

Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Czytaj dalej

Antywirus zmuszał do zgody na przekazanie danych

Dziennikarze Vice i PCMAG poinformowali, że podczas instalacji antywirus zmuszał użytkowników do akceptacji zgody na przekazanie danych firmom trzecim do lipca 2019 roku. Warto zaznaczyć, że osoby, które nie kliknęły zgody nie muszą się martwić. Antywirus sprzedawał dane tylko tych osób, które wyraziły na to zgodę.

Jak podaje Niebezpiecznik, obecnie antywirus Avast wyświetla już komunikat z pytaniem o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych. Co ważne, osoby, które chcą cofnąć zgodę, mogą to zrobić w ustawieniach prywatności w programie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 20-latek odebrał sobie życie, bo nie mógł znaleźć pracy. Wstrząsające
  2. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Nagranie taty Moniki udostępniło już blisko 100 tysięcy ludzi. Wygarnął rządowi wszystko
Już wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złJuż wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News