BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Antywirus sprzedawał dane użytkowników za krocie. Ty także mogłeś paść ofiarą

16 Lutego 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Antywirus Avast wymuszał na swoich użytkownikach wyrażenie zgody na sprzedaż danych. W konsekwencji klienci firmy mogli pozyskać informacje o tym, jakie strony odwiedzają użytkownicy antywirusa, w jakie linki wchodzili i co kupowali w sieci.

Antywirus oferował dane użytkowników swoim klientom

O sprawie poinformował portal Niebezpiecznik.pl, który przekazał informacje, do jakich dotarli dziennikarze redakcji Vice i PCMag. Firma Jumpshot, która jest spółką zależną od antywirusa, proponowała swoim klientom dane o dokładnych ruchach użytkownika. 

Portal podaje, że chodzi o m.in takie dane jak dokładne zapytania do wyszukiwarki Google, wyszukiwania lokalizacji (GPS) na mapach Google, osoby odwiedzające profile firm na LinkedIn, osoby odwiedzające poszczególne klipy na YouTube czy osoby odwiedzające strony pornograficzne.

Antywirus sprzedawał dane za miliony

Chociaż dane użytkowników miały być zanonimizowane, tj. nie zawierały danych osobowych, to Niebezpiecznik podkreśla, że znalazły się tam m.in. "informacje o dokładnym czasie odwiedzenia strony i frazy wpisywane w wyszukiwarki na stronach, co w pewnych sytuacjach mogłoby (nawet bez współpracy z serwisem docelowym) posłużyć do deanonimizacji konkretnego użytkownika".

Wśród klientów firmy Jumpshot znalazły się takie firmy jak Microsoft, Yelp, Sephora, Google, Expedia, IBM, L\'Oréal, McKinsey czy Pepsi. Portal podaje, że przedsiębiorstwa płaciły za te dane użytkowników antywirusa nawet kilka milionów rocznie.

Antywirus zmuszał do zgody na przekazanie danych

Dziennikarze Vice i PCMAG poinformowali, że podczas instalacji antywirus zmuszał użytkowników do akceptacji zgody na przekazanie danych firmom trzecim do lipca 2019 roku. Warto zaznaczyć, że osoby, które nie kliknęły zgody nie muszą się martwić. Antywirus sprzedawał dane tylko tych osób, które wyraziły na to zgodę.

Jak podaje Niebezpiecznik, obecnie antywirus Avast wyświetla już komunikat z pytaniem o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych. Co ważne, osoby, które chcą cofnąć zgodę, mogą to zrobić w ustawieniach prywatności w programie.

Tagi:

prywatność w interneciecyberbezpieczeństwo

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >