BiznesINFO.pl
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Domena publiczna

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

23 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Prezydent Andrzej Duda wręczy 23 września 2022 roku najwyższe odznaczenia państwowe- Ordery Orła Białego. Wśród wyróżnionych są Antonii Macierewicz, Mirosław Chojecki i Piotr Naimski.

Order Orła Białego

23 września br. o godzinie 15 w Belwederze prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości wręczenia Orderów Orła Białego. Wyróżnienie to jest najwyższym odznaczeniem państwowym. 

Na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej można przeczytać, że w dniu 46. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników wyróżnieni zostaną jego założyciele i działacze : Mirosław Chojecki, Piotr Naimski oraz Antoni Macierewicz

23 września 1976 roku powstał Komitet Obrony Robotników, jedna z najważniejszych organizacji opozycyjnych w PRL- u. Celem organizacji miała być amnestia za udział w demonstracjach w czerwcu 1976 roku, przyjęcie osób represjonowanych do pracy, a także ukaranie winnych naruszenia prawa wobec demonstrantów. Działalność KOR-u skupiała się na płaszczyźnie pomocy finansowej, prawnej lekarskiej oraz informowaniu opinii publicznej o represjach. 

Wyróżnieni najwyższym odznaczeniem państwowym

Antoni Macierewicz jest współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej “KOR”. Siedmiokrotnie był wybierany na posła, zasiadał również w rządzie jako minister spraw wewnętrznych, a także jako minister obrony narodowej. Obecnie jest przewodniczącym Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego

Piotr Naimski to kolejny ze współzałożycieli KOR. Do 2022 roku był pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.  

Z kolei Mirosław Chojecki współpracował z KOR i angażował się w tworzenie podziemnego ruchu wydawniczego, w 1977 roku założył Niezależną Oficynę Wydawniczą “NOWA”. W 1981 roku wyjechał do Francji, wtedy też w Polsce wprowadzono stan wojenny. Za granicą tworzył m.in. miesięcznik “Kontakt” kierowany do opozycji na emigracji. 

Tagi:

Antoni MacierewiczAndrzej Duda

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >