sejm
Flickr/Sejm RP
Autor Radosław Święcki - 26 Lutego 2020

Wyborcza: rząd nie ma już pieniędzy na wydatki socjalne. Prezydent wycofuje się z głównej przedwyborczej obietnicy

Andrzej Duda wycofuje się z obietnicy wprowadzenia wcześniejszych emerytur stażowych - informuje "Gazeta Wyborcza". Powodem decyzji prezydenta są ograniczenia konstytucyjne, a także - a może przede wszystkim - budżetowe.

Andrzej Duda zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych jeszcze jako kandydat na prezydenta w kampanii wyborczej w 2015 roku. Obietnica ta zapewniła ówczesnemu kandydatowi poparcie NSZZ "Solidarność" w wyborach.

Pierwotna propozycja zakładała wprowadzenie emerytur stażowych dla kobiet po 35 latach pracy i dla mężczyzn po 40 latach pracy. Z uwagi na znaczące koszty tej propozycji (ok 13 mld zł rocznie), w kolejnych latach była ona modyfikowana (zakładano prawo do emerytury dla kobiet i mężczyzn po 40 latach pracy). Finalnie w trakcie kończącej się kadencji pomysłu nie wprowadzono i - jak informuje "Wyborcza" ostatecznie z niego zrezygnowano.

Za psa musisz zapłacić do 30 kwietnia. Chyba, że należysz do jednej z pięciu grupZa psa musisz zapłacić do 30 kwietnia. Chyba, że należysz do jednej z pięciu grupCzytaj dalej

Powody decyzji prezydenta Andrzeja Dudy

Gazeta powołuje się w tej sprawie na dwa źródła. Jedno z nich, to osoba związana z Kancelarią Prezydenta, która tłumaczy, że o rezygnacji z emerytur stażowych przesądziły ograniczenia konstytucyjne.

- Odejście na emeryturę tylko po przepracowaniu określonej liczby lat, niezależnie od wieku danej osoby mogłoby zostać uznane za niekonstytucyjne, bo w konstytucji wyraźnie jest mowa, że prawo do zabezpieczenia społecznego mamy po osiągnięciu wieku emerytalnego - mówi informator gazety.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Jest jednak jeszcze jeden powód porzucenia pomysłu. Chodzi o ograniczenia budżetowe. Z informacji "Wyborczej" wynika, że prezydent dostał sygnał od rządu, że w tegorocznym budżecie nie ma miejsca na kolejne wydatki socjalne.

- Zupełnie mnie nie dziwi, że emerytur stażowych nie będzie. To było do przewidzenia. Skończyły się bowiem pieniądze na transfery społeczne, nie wiadomo, czy nawet wcześniejsze obietnice uda się zrealizować - komentuje w rozmowie z gazetą dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych.

Porzucenia sztandarowego pomysłu Andrzeja Dudy z poprzedniej kampanii wyborczej nie komentują natomiast związkowcy z "Solidarności".

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Zasady posiadania zdrowego serca. Warto się ich trzymać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Koronawirus na kolejnym kontynencie. Reuters: potwierdzony przypadek
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News