BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Onet: Obóz władzy chce przedłużenia kadencji prezydenta. Mowa o 7 latach rządów

3 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Andrzej Duda będzie prezydentem jeszcze przez dwa lata? Z taką propozycją wystąpiło Porozumienie. Sprzeciw ugrupowania Jarosława Gowina wobec głosowania korespondencyjnego dla każdego Polaka wywołał jeszcze większy chaos w kontekście nadchodzących wyborów

Andrzej Duda prezydentem do 2022 r.?

Andrzej Duda może sprawować urząd prezydenta jeszcze przez dwa lata. Jednak, aby tak się stało konieczna jest zmiana konstytucji. Do prawomocnej modyfikacji ustawy zasadniczej potrzebna jest większość kwalifikowana 2/3 w sejmie w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Dlatego też, aby przegłosować zmiany, konieczna będzie zgoda części opozycji. Co więcej, „za” ustawą musiałby się opowiedzieć także senat, w którym PiS nie ma większości.

Skąd ten pomysł? Powodem chaosu związanego z wyborami prezydenckimi jest koronawirus, który pokrzyżował plany PiS. Partia rządząca stara się ratować tegoroczne wybory, na przeprowadzeniu których zależy większości polityków ugrupowania – w szczególności Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jednak nie wszyscy przedstawiciele prawicy popierają retorykę ścisłego kierownictwa PiS.

Brak zgody Porozumienia

Od kilku dni media obiegają informacje dotyczące sprzeciwu Porozumienia Jarosława Gowina. Jak donosi Onet Kaczyński zażądał od Gowina zgody na kolejne zmiany w ordynacji wyborczej, które miałyby polegać na umożliwieniu głosowania korespondencyjnego wszystkim obywatelom.

Gowin, który zagłosował za pierwszą modyfikacją kodeksu wyborczego wprowadzającą głosowanie korespondencyjne dla osób objętych kwarantanną oraz obywateli powyżej 65 roku życia, jest sceptycznie nastawiony do dalszych zmian w prawie wyborczym.

Dzisiaj jeden z posłów Porozumienia Kamil Bortniczuk zadeklarował, że ugrupowanie nie poprze proponowanych przez PiS reform.

„Jesteśmy w trakcie rozmów z PiS. Mam nadzieję, że przyniosą porozumienie, ale zdecydowanie nie poprzemy głosowania korespondencyjnego 10 maja. Nie ma warunków do przeprowadzenia wyborów. Czasu jest na tyle mało, że wątpimy w przeprowadzenie tych wyborów pod względem akceptowalności jego wyników. Andrzej Duda, który jest świetnym prezydentem, zasługuję, aby zostać wybranym w normalnych warunkach” – oznajmił Bortniczuk w programie Onet Radio.

Z kolei Jarosław Kaczyński w dalszym ciągu stoi na stanowisku, że nie ma odpowiednich przesłanek, aby przekładać wybory zaplanowane na 10 maja – podaje tvn24.pl. Wtóruje mu Michał Dworczyk, który na konferencji prasowej przyznał, że „głosowanie korespondencyjne wydaje się być dobrym rozwiązaniem”.

Nowa propozycja na horyzoncie

Bortniczuk wyjawił, że Porozumienie zaproponuje własne rozwiązanie, które ma polegać na wydłużeniu kadencji obecnie urzędującego prezydenta. Po tym czasie Andrzej Duda nie będzie mógł ubiegać się o kolejną kadencję. Aby to zrealizować niezbędna jest zmiana konstytucji.

Poseł Porozumienia jest przekonany, że PiS poprze inicjatywę i liczy na to, że opozycja również spojrzy na ten wariant przychylnie.

Wybory trzeba przenieść

Wybory prezydenckie to temat, który wzbudza mnóstwo emocji od soboty, kiedy to doszło do przegłosowania pierwszej zmiany w prawie wyborczym. Politycy opozycji zdecydowanie sprzeciwiają się zarówno reformom prawnym, jak i organizacji wyborów w wyznaczonym terminie.

Z apelem o przełożenie majowej elekcji zwrócili się Kazimierz Michał Ujazdowski (senator Koalicja Obywatelska) i Paweł Zalewski (poseł Koalicji Obywatelskiej).

„W obecnych warunkach niemożliwe są swobodne i konkurencyjne wybory, a tylko takie wybory budują legitymację instytucji konstytucyjnych i zaufanie obywateli do państwa" – oświadczyli w piśmie, które zostało zaadresowane do polityków partii rządzącej już w połowie marca.

W apelu nawoływali do potraktowania priorytetowo bezpieczeństwa obywateli w dobie pandemii. Nawet w tak trudnym czasie należy respektować prawa wynikające z konstytucji, które zdaniem polityków opozycji przemawiają za odroczeniem wyborów prezydenckich.

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pilne Biznes info

Polska i Świat

ZUS przypomina, został tylko tydzień na zgłoszenie. Później zapłacisz komplet składek

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Korespondencja z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS będzie mógł potrącić należności z emerytury. Nawet 25 proc. świadczenia

Czytaj więcej >
Rusza proces „Cassandra” 

Polska i Świat

Rusza proces „Cassandra” 

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Kobieta przeglada korespondencje z ZUS-u i liczy pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny druk. Należy go wypełnić, żeby dostać emeryturę

Czytaj więcej >
Molceki/East News

Polska i Świat

Wchodzi w życie ustawa o przedawnieniu roszczeń. Po 30 latach nie ma na co liczyć

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Polska i Świat

Emeryci nadal dostają mniej niż powinni. Mogą zgłosić się do ZUS

Czytaj więcej >