BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Alior Bank w historycznym dołku. Tak źle jeszcze nie było

19 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Alior Bank nie przędzie ostatnimi czasy najlepiej. Popularna instytucja finansowa ma coraz więcej problemów z funkcjonowaniem. Akcje spółki są na dnie. Tak źle z Aliorem nie było od początku jego działalności w Polsce.

Alior Bank ostatnimi czasy ma coraz większe problemy finansowe. Wartości akcji popularnego banku, który reklamuje się "wyższą kulturą i bankiem nowości", spadają na łeb na szyję. Bankier.pl donosi wręcz, że wartości tychże są na najniższym poziomie od lat. Wystarczy podać przykład PZU, które w 2015 roku kupowało pakiet akcji Aliora w ramach repolonizacji banków. Wówczas za 25% akcji banku PZU dało 1,64 mld. Dziś ten sam pakiet wart jest 1,39 mld złotych, co znaczy de facto, że ubezpieczalna straciła na tej transakcji około 250 mln złotych.

Nie zawsze było jednak tak źle. Jeszcze na przełomie 2017 i 2018 roku wartość banku wyceniano na 11 mld złotych. Wówczas PZU wydawało się, że decyzja o wykupieniu akcji do poziomu 31,9% było bardzo dobrym posunięciem. Jednakże już 1,5 roku później, w połowie 2019 roku wartość podmiotu spadła do 5,5 mld złotych. Znaczy to, że w 18 miesięcy Alior Bank stracił 50% wartości. Skąd taki poważny kryzys w działalności banku?

Alior Bank na historycznym dnie. Skąd kryzys?

Problemy Aliora wzięły się najprawdopodobniej z kłopotów przy obsłudze klientów korporacyjnych. Bankier.pl wylicza, że pierwszym szkodliwym dla instytucji posunięciem było zaangażowanie się w ratowanie sieci Ruch wraz z Orlenem z kwietnia tego roku. Następnie na słaby wynik drugiego kwartału miała wpływ sprawa konfliktu z Zakładami Mięsnymi Henryk Kania i jego problemów finansowych. Portal przypomina także, iż w sierpniu wniosek o upadłość złożył współfinansowany przez Aliora klient - Onico.

Szczególnie symptomatyczna jest sprawa Zakładów Mięsnych Henryka Kani, która pokazała, jak liberalnie podchodził bank do własnego klienta, cały czas zwiększając mu limity finansowania. W końcu jednak instytucja zdecydowała się na odcięcie się od współpracy z Kanią. Bank złożył pozew przexiwko spółce, ale także przeciw własnym pracownikom, co wskazuje na to, że problemy banku znajdują się nie tylko poza nim, ale także wewnątrz Aliora.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie tylko Alior Bank ma problemy. Bankier.pl przypomina, że wskaźnik WIG-Banki od początku lipca stracił aż 13% wartości. Najpoważniejszymi problemami sektora jest sprawa frankowiczów i ciągłe oczekiwanie na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Najciężej prócz Aliora radzą sobie mBank oraz Millenium.

Tagi:

Polskakonta bankowefinanse

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >