Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > AliExpress otwiera się na Polskę. Poważne plany chińskiego giganta
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 15.07.2020 02:00

AliExpress otwiera się na Polskę. Poważne plany chińskiego giganta

AliExpress w Polsce
Flickr.com/Marco Verch Professional Photographer and Speaker

AliExpress ma bardzo poważne plany związane z polskim rynkiem. Mówi nawet o otwarciu nad Wisłą stacjonarnego sklepu. Analizujemy zamierzenia giganta e-zakupów.

AliExpress stawia na Polskę

AliExpress chce oferować możliwość sprzedaży produktów także Polakom. Serwis Business Insider przeprowadził wywiad z dyrektorem operacyjnym AliExpress w Europie Środkowo-Wschodniej. - Chcemy zapewnić polskim sprzedawcom możliwość sprzedaży na Aliexpress. Uważamy, że otworzy to przed nimi wiele możliwości - mówi Gary Topp w rozmowie z dziennikarzami BI. Przedstawiciel platformy zdradza także plany Chińczyków na najbliższe lata. Wygląda na to, że zakupowy gigant chce zamieszać na naszym rynku.

Dyrektor operacyjny wskazuje, że z powodu pandemii liczba przesyłek jakie zaczęli zamawiać Polacy wystrzeliła w górę. Garry Topp w rozmowie z Business Insiderem wskazuje, że mimo pokaźnych wzrostów na rynku e-commerce, sprzedaż stacjonarna zachowa swoją pozycję. - Obie te formy mają dla konsumenta znaczenie i jest dla nich miejsce - wskazuje Topp. Mówi przy tym, że od roku na rynku hiszpański prowadzone są stacjonarne punkty, w których klienci mogą zakupić wybrane produkty dostępne na platformie. Dyrektor nie wyklucza, że taka placówka zostanie uruchomiona również i w Polsce.

Sklepy AliExpress w Polsce i dla polskich sprzedawców

Gary Topp w rozmowie z BI wskazuje, że pandemia koronawirusa była ogromnym wyzwaniem dla spółki. Na naszym rynku najwięcej uwagi skoncentrowało się na zapewnieniu sprawnej logistyki, a także rozwiązaniu problemu dostarczenia przesyłek w momencie, gdy granice były zamknięte. Szef chwali się, że AliExpress zdało egzamin i świetnie poradziło sobie w tej trudnej sytuacji. Jak zaznacza - kilka miesięcy temu firma rozpoczęła współpracę z InPostem. Topp podkreśla, że zostało to docenione przez użytkowników, którzy mogą teraz odbierać przesyłki w bliskim sąsiedztwie swoich domów. Jak podkreśla dyrektor, AliExpress zadbał także o bezpieczeństwo kurierów - otrzymali oni środki ochronne.

Zaskoczeniem dla wielu użytkowników może być współpraca AliExpress z Blikiem. Dzięki porozumieniu chińskiego giganta z polskim pionierem płatności mobilnych udało się zaimplementować moduł szybkich i bezpiecznych e-płatności w platformie zakupowej. AliExpress chce promować ten sposób płatności - jak wskazuje Gary Topp w lipcu dla użytkowników zostaną uruchomione specjalne zniżki dla użytkowników Blika. AliExpress snuje także ciekawą propozycję. W rozmowie z Business Insiderem wyznał: - Z naszych wewnętrznych danych wynika, że Blik jest już jedną z najlepiej działających metod płatności na wszystkich naszych rynkach i uważam, że AliExpress może być silnym partnerem, gdyby Blik zaczął szukać nowych rynków poza Polską - mówił.

AliExpress będzie dostępne dla polskich sprzedawców. Szef środkowoeuropejskiego oddziału platformy zapewnia, że chce aby stało się to jak najszybciej, jednak nie jest na chwilę obecną wskazać konkretnej daty. Podobnie jest ze sklepami stacjonarnymi. Gary Topp wskazuje, że chciałby aby nad Wisłą otworzyły się lokale z szyldem AliExpress nad wejściem. Nie wskazuje jednak terminu w jakim będziemy mogli się tego spodziewać.