Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Afera Orlenu. Posłowie Koalicji Obywatelskiej stworzyli specjalny kalkulator
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 11.01.2023 11:12

Afera Orlenu. Posłowie Koalicji Obywatelskiej stworzyli specjalny kalkulator

Dziennikarze "RadiaZET" dotarli do informacji, z których wynika, że Daniel Obajtek dokonał zakupu kolejnych działek.
East News

Posłowie Platformy Obywatelskiej stworzyli specjalny kalkulator. Wylicza on szacunkową kwotę, jaką kierowcy mieli przepłacać w ostatnich miesiącach, tankując na stacjach Orlenu.

Kalkulator Sprawdź na ile oszukał cię Orlen

“Afera Orlenu. Sprawdź na ile oszukał cię Orlen” pojawił się w poniedziałek 9 stycznia. Kalkulator uruchomili posłowie Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska i Tadeusz Aziewicz

W dostępnym kalkulatorze trzeba podać obecną cenę paliwa za litr (z VAT), średnie spalanie samochodu oraz dystans pokonywany w ciągu dnia. Wynik zostaje prezentowany dla wersji paliw

Portal money zapytał ekspertów o to, czy wyliczenia kalkulatora są wiarygodne. 

- To bardzo uproszczony model i najważniejsze jest to końcowe zastrzeżenie z gwiazdką, czyli "podane wartości są orientacyjne" - mówi money.pl Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw z e-petrol.pl.

Autorzy kalkulatora podkreślają, że ma on charakter informacyjny, poglądowy.”Każdy z Was może policzyć ile orientacyjnie stracił na marżach zawyżanych przez Orlen” pisze na Twitterze Agnieszka Pomaska. 

Cud na stacjach 

Afera zaczęła się na początku roku, kiedy mimo wzrostu stawki VAT na paliwa z 8 do 23 proc. PKN Orlen nie podniósł cen paliw. Pojawiły się wtedy zarzuty, że PKN Orlen zawyżał ceny. 

Sprawą zajmuje się już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.