BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

W grudniu możesz nie dostać 500 plus. Ośrodki pomocy społecznej mają już dosyć

21 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

500 plus wciąż jest wypłacane przez pracowników socjalnych, mimo, że w teorii zajmować się tym powinny urzędy gminy. A przecież to tylko jeden z ich wielu obowiązków. Pojawia się pytanie, jak długo jeszcze będą w stanie pracować w tak ciężkich warunkach?

500 plus, strach i przemoc

500 plus nadal jest obsługiwane przez pracowników opieki społecznej. Mimo, że to nie ich obowiązek. A tych mają wystarczająco dużo. Ich praca jest wyjątkowo ciężka - na co dzień muszą się mierzyć z wieloma wyzwaniami. Pomoc osobom ubogim, nieradzącym sobie, często z patologicznych środowisk to ich chleb powszedni.

Pracownicy opieki społecznej już od dawna narzekają na ciężkie i niebezpieczne warunki pracy. Praca w takiej instytucji to zagrożenie dla życia i nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Nie dość, że niebezpieczne sytuacje spotykają ich, gdy pracują w “terenie”, czyli np. jeżdżą do domów podopiecznych, to jeszcze zdarza się, że w samych ośrodkach ludzie zachowują się agresywnie - grożą, przeklinają, obrażają, używają przemocy fizycznej.

Koszmar pracowników

Pomimo że Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej zawiesiła swoje działania protestacyjne, które trwały niemal rok, to właśnie teraz, chwilę przed Dniem Pracownika Socjalnego protest ma być wznowiony - informuje superbiz.se.pl. Nic dziwnego - jak podaje portal, tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do 6 niebezpiecznych sytuacji, które zdrowie pracowników opieki społecznej było zagrożone. Ataki miały miejsce m.in. w Lublinie czy Zabrzu.

- Są atakowani siekierami, oblewani kwasem, a nawet, jak miało to miejsce 4 lata temu, pracownicy pomocy społecznej zostali zamordowani, podpaleni w miejscu pracy - powiedział w rozmowie z “Super Expressem” Paweł Maczyński, przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, a także członek Rady Pomocy Społecznej.

Przewodniczący przytoczył dane o ilości napadów wobec pracowników. - Oficjalne statystyki mówią, że przemocy, napaści wobec pracowników socjalnych jest ok. 100 rocznie. Jednak z badań przeprowadzonych m.in. przez Uniwersytet Gdański wynika, że aż 80 proc. pracowników doświadczyło napaści czy zranienia w swoim miejscu pracy - powiedział.

Apelują o pomoc

Federacja chce, aby problemem przemocy wobec pracowników socjalnych zajęła się nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - “Liczymy, że minister Marlena Maląg doprowadzi do długo oczekiwanych zmian, które realnie podniosą poziom bezpieczeństwa, a także ostrzega przed podobnym scenariuszem, jaki miał miejsce w 2014 roku, kiedy to pomimo ostrzeżeń związkowców doszło do morderstwa dwóch pracowniczek socjalnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Makowie” - zwraca uwagę Federacja.

Związkowcy chcą, aby zostały wprowadzone szkolenia dla pracowników socjalnych oraz asystentów, m.in. z samoobrony. Kolejnym postulatem jest zwiększenie wynagrodzeń, bo w tym momencie są na poziomie uwłaczającym godności człowieka. Jak to możliwe, że ktoś, kto codziennie pomaga innym i pracuje w ciężkich i niebezpiecznych warunkach zarabia mniej niż osoby, które utrzymują się z 500 plus? Zdecydowanie coś tu jest nie tak.

- Przychodzi mama z czwórką dzieci, której kryterium dochodowe pozwala na pobranie 500 plus na pierwsze dziecko. Łatwo policzyć, że z urzędu dostanie 2 tys. złotych, czyli już więcej niż pracownik socjalny otrzymuje swojej pensji - powiedział “Super expressowi” Paweł Maczyński.

Pracownicy socjalni nadal obsługują program Rodzina 500 plus. A nie powinni - tak wynika z obowiązującego prawa. Jednak w praktyce to Ośrodki Pomocy Społecznej zajmują się 500 plus, a nie urzędy gminy. Problem dotyczy głównie mniejszych miejscowości.

Poprzedni rząd nie zrobił nic z postulatami związkowców. Czy teraz będzie inaczej? Na pewno sprawa pracowników socjalnych będzie dobrym sprawdzianem dla minister Maląg. I odpowie na pytanie, z kim mamy do czynienia.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >