BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jest jeden świetny sposób na pomnożenie 500 plus, chociaż wciąż mało Polaków o nim wie

11 Września 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

To zaskakujące, ale wciąż mało osób pobierających świadczenie 500 plus na swoje dzieci ma świadomość tego, że rząd przy okazji tworzenia programu umożliwił kupowanie Obligacji 500+. Za pomocą tych papierów wartościowych możemy stworzyć "skarbiec&quot

Program Obligacji 500+ został stworzony z myślą o rodziacach, którzy pobierają świadczenie i tylko dla nich. Aby móc wziąć udział w programie należy wykazać, że pobiera się świadczenie 500 plus. Rodzinne Obligacje Skarbowe, bo to w ramach tego programu możemy zakupić papiery wartościowe za pieniądze otrzymane ze świadczenia 500 plus na sieci, są indeksowane inflacją o czym przypomina Bankier.pl, dzięki czemu unikniemy spadku siły nabywczej pieniądza. Znaczy to mniej więcej tyle, że wkładając środki z 500 plus w obligacje możemy uchronić się nieco przed topnienim realnej wartości 500 zł z powodu wzrostu cen i inflacji.

Czy możemy być pewni Obligacji 500 plus? 

Jako, że Obligacje 500+, to obligacje państwowe, a więc papiery wartościowe Skarbu Państwa są one dużo bardziej pewną inwestycją niż lokaty bankowe. Istnieje bowiem dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że państwo ogłosi bankructwo, niż w przypadku banków komercyjnych. Innymi słowy, to właśnie państwo gwarantuje nam spłatę zobowiązania. Co prawda w przypadku lokat w bankach komercyjnych jesteśmy chronieni przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, to ma on jednak ograniczone zasoby, przez co nie możemy być pewni zwrotu całej kwoty - przypomina Michał Kisiel na portalu Bankier.pl. 

Dla kogo przeznaczone są obligacje 500 plus? 

Tego typu papiery wartościowe nabyć mogą jedynie osoby pobierające świadczenie 500 plus i tylko za taką kwotę jaką z programu otrzymały. Znaczy to tyle, że jeżeli ktoś pobiera 500 plus na jedno dziecko od 10 miesięcy, to może zakupić obligacji za kwotę 5000 zł. Analogicznie ktoś, kto przystępuje do programu postanowi już na początku odkładać pieniądze, to będzie mógł dokonać zakupu papierów za 500 zł, co jednak będzie mógł i tak zrobić dopiero po otrzymaniu przelewu o kwocie 500 plus od państwa. 

Obligacje w ramach programu oferowane są tylko w jednym nominale - 100 zł. Tak więc za jedno świadczenie możemy zakupić 5 obligacji. Może zakupić również 3, przeznaczając na ten cel 300 zł ze świadczenia. 

Na jak długi czas kupujemy obligacje? 

Obligacje Rodzinne w ramach świadczenia 500 plus oferowane są w wersjach 6-letnich z terminem wykupu (licząc, że obligacje kupimy w tym miesiącu) we wrześniu 2025 r. i 12-letnich, które Skarb Państwa odkupi od nas we wrześniu 2031 r. Oprocenotowanie tych pierwszych na dzień dzisiejszy wynosi 2,8%, a drugich 3,2% i może ono ulec zmianie na co zasadniczy wpływ będzie miała inflacja w Polsce. 

Co się dzieje jeżeli ulokowanych w ten sposób środków finansowych nagle jednak potrzebujemy? Te pieniądze nie są zamrożone, możemy zrezygnować z obligacji i wycofać pieniądze, ale wtedy od razu wszystkie. Nie możemy więc "odmrozić" jedynie części pieniędzy.

Podobne artykuły

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >