Banknoty 50 zł
flickr
Autor Kasper Starużyk - 11 Września 2019

Jest jeden świetny sposób na pomnożenie 500 plus, chociaż wciąż mało Polaków o nim wie

To zaskakujące, ale wciąż mało osób pobierających świadczenie 500 plus na swoje dzieci ma świadomość tego, że rząd przy okazji tworzenia programu umożliwił kupowanie Obligacji 500+. Za pomocą tych papierów wartościowych możemy stworzyć "skarbiec" dla dziecka, z którego środki wykorzystamy choćby na jego późniejszą edukację.

Program Obligacji 500+ został stworzony z myślą o rodziacach, którzy pobierają świadczenie i tylko dla nich. Aby móc wziąć udział w programie należy wykazać, że pobiera się świadczenie 500 plus. Rodzinne Obligacje Skarbowe, bo to w ramach tego programu możemy zakupić papiery wartościowe za pieniądze otrzymane ze świadczenia 500 plus na sieci, są indeksowane inflacją o czym przypomina Bankier.pl, dzięki czemu unikniemy spadku siły nabywczej pieniądza. Znaczy to mniej więcej tyle, że wkładając środki z 500 plus w obligacje możemy uchronić się nieco przed topnienim realnej wartości 500 zł z powodu wzrostu cen i inflacji.

Czy możemy być pewni Obligacji 500 plus?

Jako, że Obligacje 500+, to obligacje państwowe, a więc papiery wartościowe Skarbu Państwa są one dużo bardziej pewną inwestycją niż lokaty bankowe. Istnieje bowiem dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że państwo ogłosi bankructwo, niż w przypadku banków komercyjnych. Innymi słowy, to właśnie państwo gwarantuje nam spłatę zobowiązania. Co prawda w przypadku lokat w bankach komercyjnych jesteśmy chronieni przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, to ma on jednak ograniczone zasoby, przez co nie możemy być pewni zwrotu całej kwoty - przypomina Michał Kisiel na portalu Bankier.pl.

Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatekMasz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatekCzytaj dalej

Dla kogo przeznaczone są obligacje 500 plus?

Tego typu papiery wartościowe nabyć mogą jedynie osoby pobierające świadczenie 500 plus i tylko za taką kwotę jaką z programu otrzymały. Znaczy to tyle, że jeżeli ktoś pobiera 500 plus na jedno dziecko od 10 miesięcy, to może zakupić obligacji za kwotę 5000 zł. Analogicznie ktoś, kto przystępuje do programu postanowi już na początku odkładać pieniądze, to będzie mógł dokonać zakupu papierów za 500 zł, co jednak będzie mógł i tak zrobić dopiero po otrzymaniu przelewu o kwocie 500 plus od państwa.

Obligacje w ramach programu oferowane są tylko w jednym nominale - 100 zł. Tak więc za jedno świadczenie możemy zakupić 5 obligacji. Może zakupić również 3, przeznaczając na ten cel 300 zł ze świadczenia.

Na jak długi czas kupujemy obligacje?

Obligacje Rodzinne w ramach świadczenia 500 plus oferowane są w wersjach 6-letnich z terminem wykupu (licząc, że obligacje kupimy w tym miesiącu) we wrześniu 2025 r. i 12-letnich, które Skarb Państwa odkupi od nas we wrześniu 2031 r. Oprocenotowanie tych pierwszych na dzień dzisiejszy wynosi 2,8%, a drugich 3,2% i może ono ulec zmianie na co zasadniczy wpływ będzie miała inflacja w Polsce.

Co się dzieje jeżeli ulokowanych w ten sposób środków finansowych nagle jednak potrzebujemy? Te pieniądze nie są zamrożone, możemy zrezygnować z obligacji i wycofać pieniądze, ale wtedy od razu wszystkie. Nie możemy więc "odmrozić" jedynie części pieniędzy.

Lidl pokazał wyniki. Sieć ujawnia też płace, ich wysokość może Cię mocno zdziwićLidl pokazał wyniki. Sieć ujawnia też płace, ich wysokość może Cię mocno zdziwićCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Mąż odkrył, że żona go zdradza. Postanowił ją upokorzyć w najgorszy możliwy sposób

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News