BiznesINFO.pl

biznesinfo.pl

Nowe 500 plus na czas pandemii. Minister ujawnił szczegóły

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

500 plus na sprzęt dla wszystkich nauczycieli

500 plus w nowej odsłonie to pokłosie zaostrzenia pandemicznych obostrzeń. Już od poniedziałku 9 listopada ponownie zamknięte będą wszystkie szkoły podstawowe, co oznacza, że do grona osób uczących się w trybie zdalnym dołączą najmłodsi uczniowie (klasy I-III). Wraz z nimi do nowej rzeczywistości muszą przystosować się także nauczyciele, którym rząd obiecuje pomoc finansową.

- Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczamy również dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej 500 zł – oznajmił na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Nie doprecyzował jednak na jakich zasadach ma funkcjonować nauczycielskie 500 plus.

Szczegóły tej sprawy wyjawił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zgodnie z jego zapowiedzią z 500 plus będą mogli skorzystać nauczyciele, „którzy ponoszą koszty związane z doposażeniem w akcesoria informatyczne, niezbędne do zwiększenia efektywności nauczania zdalnego”.

Czarnek wyznał, że „rząd Mateusza Morawieckiego wyasygnował w zakresie wsparcia teleinformatycznego już ok. 0,5 mld zł”. Z kolei Ministerstwo Edukacji i Nauki na wypłaty nowego 500 plus przewidziało ok. 300 mln zł. Pieniądze będą przysługiwać wszystkim nauczycielom wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć 2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt 3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Na co będzie można wykorzystać 500 plus?

Portal gazeta.pl podaje, że nauczyciele będą mogli zakupić sprzęt, który zostanie określony w rozporządzeniu. Według wstępnych informacji udostępnionych na portalu gov.pl katalog produktów i usług objętych wsparciem ma objąć m.in. słuchawki, klawiatury, kamery internetowe, dodatkowe mikrofony, głośniki, ładowarki, oprogramowanie czy dostęp do mobilnego internetu czy łącza o większej szybkości. 500 plus może stanowić również część większej kwoty, którą pedagog chce przeznaczyć na zakup bardziej wytrzymałego sprzętu.

Jednak nowa dopłata będzie się zasadniczo różniła od tradycyjnego 500 plus w kontekście formalnym. Dofinansowanie dla nauczycieli przybierze bowiem formę refundacji, która ma przysługiwać na produkty zakupione od 1 września do 7 grudnia 2020 r.

Warunkiem uzyskania refundacji w ramach 500 plus będzie wypełnienie krótkiego wniosku, którego wzór zostanie opublikowany wraz ze stosownym rozporządzeniem. Dokumenty będzie można pobrać z oficjalnej strony Ministerstwa Edukacji Narodowej (https://www.gov.pl/web/edukacja ). Wraz z wnioskiem należy załączyć także imienny dowód zakupu danego urządzenia. Cały pakiet dokumentów powinien zostać przekazany dyrektorowi placówki.

Czarnek oznajmił, że za procedurę refundacji będą odpowiadały samorządy. - Jeszcze w listopadzie przekażemy samorządom 100 proc. środków finansowych niezbędnych do prowadzenia refundacji – zadeklarował minister. Szef resortu jest przekonany, że 500 plus trafi do nauczycieli jeszcze w grudniu tego roku.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]