BiznesINFO.pl
Będzie swoiste 500 plus dla jednej z grup zawodowych

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Rząd rozda nowe 500 plus, premier zapowiedział nową formę pomocy. Będzie przysługiwać jednej grupie zawodowej

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Podczas konferencji prasowej dotyczących nowych obostrzeń premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe 500 plus, a ściślej bon o wartości 500 zł. Będzie przysługiwał ona jednej grupie zawodowej, która w związku z rozszerzeniem restrykcji przejdzie w całoś

Dla kogo nowe 500 plus?

Wydawać by się mogło, że w związku z koronakryzysem nie ma mowy o propozycjach nowych bonusów w rodzaju 500 plus. Na tego rodzaju wsparcie będzie jednak mogła liczyć jedna z grup zawodowych i wydaje się ono całkowicie zrozumiałe. Ale od początku.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili podczas dzisiejszej konferencji prasowej nowe obostrzenia. Restrykcje zaprezentowano w dniu szczególnym, gdyż właśnie w środę padł nowy rekord dziennych zakażeń – 24 tys. 692 przypadków.

- Przed nami arcytrudny czas. Restrykcje są niezbędne – mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki i ostrzegł, że jeśli liczba zakażeń wciąż będzie wysoka, wówczas w ciągu 7-10 dni może zostać wprowadzona narodowa kwarantanna.

Wśród ogłoszonych dziś obostrzeń znalazło się zgodnie z medialnymi spekulacjami rozszerzenie nauki zdalnej dla najmłodszych uczniów, czyli klasy I-III. Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu na naukę ze szkół do domów odesłano uczniów klas IV-VIII, a tydzień wcześniej osoby uczące się w szkołach średnich i wyższych. Nauczanie online dla klas I-III i zarazem przedłużenie nauki tą drogą dla starszych uczniów obowiązywać będzie od najbliższego poniedziałku 9 listopada.

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia2. Abp Gądecki znów w niespodziewanych słowach. "Niemal każdy serial na Netflixie zawiera promocję homoseksualizmu"3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

W nawiązaniu do nauki zdalnej premier Mateusz Morawiecki ogłosił wspomniane 500 plus, a ściślej bon o wartości 500 zł, który będzie przeznaczony dla nauczycieli. Będą oni mogli jak podaje Onet.pl przeznaczyć zgromadzone na nim środki na sfinansowanie najważniejszych sprzętów do pracy zdalnej.

- To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom, który jest w tym przypadku niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną – powiedział cytowany przez portal szef rządu.

Poza rozszerzeniem nauki zdalnej premier zapowiedział również zamknięcie od najbliższej soboty 7 listopada sklepów w galeriach handlowych, poza sklepami spożywczymi i usługowymi, a także drogeriami i aptekami. Zapowiedziano również zmianę limitu klientów mogących jednocześnie przebywać w sklepach (w placówkach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych – 1osoba na 10 metrów kwadratowych, powyżej 100 metrów kwadratowych – tak jak dotąd 1 osoba na 15 metrów kwadratowych). Ogłoszono również zamknięcie placówek kulturalnych takich jak kina, teatry, muzea czy galerie sztuki.

Pół miliona nauczycieli na zwolnieniach

Wracając do nauczycieli, to jak informował niedawno „Portal samorządowy” powołując się na dane Zakładu Ubezpieczeń społecznych, od początku roku szkolnego aż 430 tys. osób należących do tej grupy zawodowej znalazło się na zwolnieniu lekarskim. Dane te dotyczą osób pracujących w jednostkach publicznych i prywatnych – od przedszkoli po studia wyższe.

Liczba wystawianych zwolnień lekarskich w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tegorocznego roku szkolnego jest o 37 proc. większa niż w roku szkolnym 2018/19. Eksperci na chwilę obecną nie są w stanie przesądzić czy trend ten zatrzyma przejście na nauczanie drogą online.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >