biznes finanse video praca handel Eko Energetyka polska i świat O nas
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS rozpoczął wypłatę pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500 plus"
Joanna Leja
Joanna Leja 27.01.2022 01:00

ZUS rozpoczął wypłatę pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500 plus"

ZUS rozpoczął wypłatę pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500 plus"
Biznes Info

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500 plus". Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci, a od 1 lutego zacznie przyjmować od tych rodziców, którzy wypłaty z programu chcą kontynuować.

– Pierwsze pieniądze zostały wypłacone przez nas właśnie dzisiaj Jutro przelejemy kolejne środki, co łącznie da kwotę prawie 600 tys. zł – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka zapewnia, że pracownicy ZUS robią wszystko, aby te pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej.

– Z naszych statystyk wynika, że niektórzy rodzice specjalnie czekali możliwość złożenia wniosku do ZUS i zrobili to wysyłając wniosek kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok – mówi Kowalska-Matis.

Zwraca uwagę, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców, którzy sami decydują, kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe.

Wnioski na kolejny okres świadczeniowy - od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. - będzie można składać od 1 lutego 2022 r.

Trzy miesiące na złożenie wniosku

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu "Rodzina 500 plus". Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Na przykład rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o 500+ do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka.

Rodzice, którzy już dostają środki z tego programu nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Jeżeli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie świadczeniowym – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku - mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości.

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski o 500 plus tylko online

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
Wittchen
Problemy finansowe dotknęły popularną markę. Zamknie część sklepów w Polsce
Pieniądze
Dwie emerytury w jednym miesiącu. ZUS wyjaśnia, kto dostanie dodatkową wypłatę w lipcu
Bon senioralny
Nowe świadczenie dla seniorów od 2026 r. Sejm dał zielone światło, kryteria są już znane
1600 plus
1600 plus dla seniorów. Do ZUS spływa lawina zapytań
ZUS, seniorzy, emerycie, oszustwa, pilny komunikat
Pilny komunikat ZUS. Polacy mogą stracić tysiące złotych. Te oszustwa to prawdziwa plaga
telefon z PRL
Arcytrudny quiz o PRL. To nie tylko długie kolejki i kartki na mięso. Sprawdź się
Wybór Redakcji
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: