Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 13.09.2021 02:00

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

EN 01473843 0009
Marek BAZAK/East News

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązku i wskazania dokładnego adresu miejsca, gdzie będziemy przebywać na zwolnieniu lekarskim. W przeciwnym razie w razie kontroli możemy utracić prawo do zwolnienia lekarskiego.

Bardzo często spotykamy się z sytuacją, że wynajmujemy mieszkania bądź jesteśmy po przeprowadzce a w dokumentach, do których dostęp ma pracodawca i ZUS widnieją informacje o innym adresie zamieszkania. Taka sytuacja może przyprawić nam więcej problemów, niż się początkowo wydaje.

ZUS uczula osoby na zwolnieniach

ZUS przypomina, że z pozoru błaha sprawa, jaką jest inny adres zameldowania, niż faktycznego zamieszkania może grozić nam utratą prawa do realizacji zwolnienia lekarskiego.

Jeśli będziemy korzystać ze zwolnienia lekarskiego należy podać lekarzowi wystawiającemu eZLA taki adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W przeciwnym wypadku możemy sobie narobić niepotrzebnych kłopotów - czytamy dalej w komunikacie ZUS.

ZUS ostrzega: jest coraz więcej kontroli

Rzecznik ZUS przestrzega, że pracodawcy coraz częściej sami zgłaszają się do zakładu, aby przeprowadził kontrolę pracowników - Pracodawcy stracili cierpliwość do pracowników nadużywających zwolnień lekarskich, dlatego wnioskują odo nas o sprawdzenie - mówi Iwona Kowalska-Matis. – Niekiedy dostajemy zdjęcia, filmy, nagrania lub dokumenty świadczące o tym, że „chory” w trakcie e-ZLA np. pracuje w innej firmie albo wyjechał na zagraniczne wakacje -.

ZUS ma obowiązek przeprowadzenia kontroli, jeżeli taki wniosek wpłynie do urzędu. Należy pamiętać też, że może samoistnie przeprowadzić kontrolę, bez zawiadomienia pracodawcy.

3 dni na zmianę danych w ZUS

- Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to 3 dni - wyjaśnia Kowalska-Matis.

Po tym terminie zmiana adresu nie będzie możliwa i możemy narazić się na przykre konsekwencje, jeżeli urzędnicy zapukają pod adres, gdzie nie przebywamy.