Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > ZUS informuje: od 24 marca wchodzą ważne zmiany. Dotyczą zwolnień lekarskich
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.03.2023 14:46

ZUS informuje: od 24 marca wchodzą ważne zmiany. Dotyczą zwolnień lekarskich

zus
Domena publiczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od piątku 24 marca nastąpi zmiana w przekazywaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Będą one automatycznie trafiały na profile płatników składek, nawet jeśli ich rejestracja na PUE ZUS nie dobiegła końca.

Od dziś zmiany w zwolnieniach lekarskich

Od dzisiaj elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek – automatycznie utworzone przez ZUS – nawet wtedy, gdy płatnik nie dokończył procesu rejestracji. Przypomnijmy, że od początku 2023 roku każdy przedsiębiorca opłacający składki na ubezpieczenie społeczne ma obowiązek założenia profilu na platformie PUE ZUS. Jeśli płatnik tego nie zrobi, ZUS sam się tym zajmie, ale wówczas taka osoba musi dokończyć proces rejestracji.

Należy pamiętać, że określenie “płatnik” funkcjonuje nie tylko w odniesieniu do przedsiębiorcy, ale również:

  • rodzica zatrudniającego nianię na umowie uaktywniającej,
  • duchownego,
  • osoby dobrowolnie podlegającej ubezpieczeniom: emerytalnemu/rentowemu lub tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jak dokończyć proces rejestracji?

Koniecznym będą do tego dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło.Taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, ustawić nowe hasło i uzupełnić brakujące dane. Nie jest to ani trudne, ani skomplikowane, a taki profil daje płatnikowi wiele możliwości – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Dostęp do profilu jest niezbędny w celu zapewnienia sobie dostępu do korespondencji z ZUS-u oraz informacji na temat zwolnień lekarskich swoich pracowników.

Pełnomocnictwo do obsługi profilu płatnika

Płatnik składek może udzielić pełnomocnictwa do obsługi swojego profilu np. pracownikowi biura księgowego. Najlepiej jest skorzystać z gotowego formularza PEL dostępnego m.in na platformie PUE ZUS. Osoba upoważniona powinna mieć swoje – założone wcześniej – konto na PUE ZUS. Płatnik składek, który jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli lub udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej – informuje Zakład.