BiznesINFO.pl

Biznesinfo

ZUS apeluje: wciąż kilkaset tysięcy Polaków nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko. Po 31 marca pieniądze przepadną

19 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

31 marca mija termin pobrania bonu turystycznego, który pozwala dofinansować wypoczynek dla dziecka – co istotne, może on zostać zrealizowany również po upływie wspomnianego terminu. ZUS informuje, że w skali kraju jeszcze 566 tys. bonów (o wartości 500 zł lub 1000 zł) czeka na aktywację i wykorzystanie. W Polsce płatności bonami honoruje ok. 28 tys. podmiotów.

Termin płatności bonem mija 31 marca

Program Polski Bon Turystyczny (PBT) uruchomiono 1 sierpnia 2020 roku. W jego ramach przyznano 4,2 mln świadczeń w wys. 500 zł dla dziecka zdrowego oraz 1000 zł dla dziecka z niepełnosprawnością. 17 marca ZUS informował, że w skali kraju wciąż 566 tys. bonów nie zostało aktywowanych.

Czas, by to zrobić, upływa z końcem marca. Jeśli rodzic/opiekun przegapi termin aktywacji i nie opłaci usług hotelarskich/turystycznych z wykorzystaniem bonu, nie będzie mógł później skorzystać z otrzymanych pieniędzy. Po 31 marca można tylko zrealizować już wykupioną usługę.

Za co możesz zapłacić?

Za pomocą jednorazowego świadczenia można opłacić m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym; zorganizowany wypoczynek np. wyjazd dziecka na kolonie, obóz lub zieloną szkołę; jednodniową wycieczkę bez noclegu, w przypadku, gdy obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie. W skali kraju płatność bonami honoruje ok. 28 tys. podmiotów. Ich kompletna lista znajduje się na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Przypomnijmy, iż specjalne świadczenie przysługuje tym rodzicom, którzy mieli prawo do otrzymywania 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie oraz tym, którzy nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka – wyjaśnia ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

W celu aktywacji bonu turystycznego należy zalogować się na swoim koncie na platformie PUE ZUS i uzupełnić dane kontaktowe. Sama aktywacja następuje z wykorzystaniem unikalnego 16-cyfrowego numeru. Trzeba go podać podczas dokonywania płatności – rodzic/opiekun otrzyma wówczas SMS-em indywidualny kod, dzięki któremu potwierdzi transakcję.

Tagi:

Bon turystycznyturystykaZUS

Podobne artykuły

Finanse

553,30 zł dodatku bez względu na wiek. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS zwraca pieniądze za nadpłacone składki zdrowotne. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku
Czytaj więcej >

Finanse

Polski bank zmienia cennik. Opłaty idą do góry
Czytaj więcej >

Finanse

Poważny problem w bankach. Nie przyjmą twojej gotówki
Czytaj więcej >

Finanse

Ważne informacje dla pobierających świadczenie 500 plus
Czytaj więcej >

Finanse

Abonament RTV. Tylko co trzeci zobowiązany go płaci, ponad milion tego nie robi
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paweł Makowiec

Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Miliony złotych zablokowane na rachunkach bankowych
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Klientów banku ING czeka zmiana cennika. Podwyżki odczują miliony Polaków
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

42 rodziny oszukane przez dewelopera, ich sytuacja była dramatyczna. W Kaliszu rusza proces w głośnej sprawie
Czytaj więcej >