BiznesINFO.pl

BiznesInfo

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • Czy 28 marca to termin ostateczny

  • Co dalej ze świadczeniem od ZUS

ZUS przypomina o zasiłku opiekuńczym

Pandemia koronawirusa wymusiła nad rządzącymi wprowadzenie rozwiązań, które ułatwiłyby rodzicom funkcjonowanie oraz opiekę nad swoimi pociechami. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest jednym z tych elementów, ale jak przypomina sam ZUS, przysługuje tylko do 28 marca .

ZUS w komunikacie prasowym przypomina, że zasiłek był już wielokrotnie przedłużany. Na ten moment nie jest wiadome, czy z uwagi na obecną sytuację pandemiczną , świadczenie będzie wypłacane nadal.

- Tak też jest i tym razem, że ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Do 28 marca uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Jest ona szczególnie ważna w trudnym czasie pandemii koronawirusa - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, w którym żłobki, przedszkola oraz szkoły pozostawały zamknięte. Do katalogu placówek wliczano także placówki pobytu dziennego oraz niemożność sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

[EMBED-11]

ZUS mówi komu przysługują pieniądze

ZUS przypomina, że w przypadku, gdy placówki działają w ograniczonym charakterze, rodzic także może starać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego.

"Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego" - informuje ZUS.

ZUS wyjaśnia, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w wysokości 80 proc. miesięcznego wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

"Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych" - podkreślono w komunikacie.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]