BiznesINFO.pl
Biznesinfo

BiznesInfo

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

ZUS przypomina, że rodzice do 28 marca mogą pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on tylko wybranym osobom oraz w określonych przypadkach. Kto może starać się o pieniądze z ZUS-u?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • Czy 28 marca to termin ostateczny

  • Co dalej ze świadczeniem od ZUS

ZUS przypomina o zasiłku opiekuńczym

Pandemia koronawirusa wymusiła nad rządzącymi wprowadzenie rozwiązań, które ułatwiłyby rodzicom funkcjonowanie oraz opiekę nad swoimi pociechami. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest jednym z tych elementów, ale jak przypomina sam ZUS, przysługuje tylko do 28 marca.

ZUS w komunikacie prasowym przypomina, że zasiłek był już wielokrotnie przedłużany. Na ten moment nie jest wiadome, czy z uwagi na obecną sytuację pandemiczną, świadczenie będzie wypłacane nadal.

- Tak też jest i tym razem, że ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Do 28 marca uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Jest ona szczególnie ważna w trudnym czasie pandemii koronawirusa - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, w którym żłobki, przedszkola oraz szkoły pozostawały zamknięte. Do katalogu placówek wliczano także placówki pobytu dziennego oraz niemożność sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

[EMBED-11]

ZUS mówi komu przysługują pieniądze

ZUS przypomina, że w przypadku, gdy placówki działają w ograniczonym charakterze, rodzic także może starać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego.

"Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego" - informuje ZUS.

ZUS wyjaśnia, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w wysokości 80 proc. miesięcznego wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

"Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych" - podkreślono w komunikacie.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >