BiznesINFO.pl
Biznesinfo

BiznesInfo

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

ZUS przypomina, że rodzice do 28 marca mogą pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on tylko wybranym osobom oraz w określonych przypadkach. Kto może starać się o pieniądze z ZUS-u?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • Czy 28 marca to termin ostateczny

  • Co dalej ze świadczeniem od ZUS

ZUS przypomina o zasiłku opiekuńczym

Pandemia koronawirusa wymusiła nad rządzącymi wprowadzenie rozwiązań, które ułatwiłyby rodzicom funkcjonowanie oraz opiekę nad swoimi pociechami. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest jednym z tych elementów, ale jak przypomina sam ZUS, przysługuje tylko do 28 marca.

ZUS w komunikacie prasowym przypomina, że zasiłek był już wielokrotnie przedłużany. Na ten moment nie jest wiadome, czy z uwagi na obecną sytuację pandemiczną, świadczenie będzie wypłacane nadal.

- Tak też jest i tym razem, że ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Do 28 marca uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Jest ona szczególnie ważna w trudnym czasie pandemii koronawirusa - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, w którym żłobki, przedszkola oraz szkoły pozostawały zamknięte. Do katalogu placówek wliczano także placówki pobytu dziennego oraz niemożność sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

[EMBED-11]

ZUS mówi komu przysługują pieniądze

ZUS przypomina, że w przypadku, gdy placówki działają w ograniczonym charakterze, rodzic także może starać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego.

"Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego" - informuje ZUS.

ZUS wyjaśnia, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w wysokości 80 proc. miesięcznego wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

"Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych" - podkreślono w komunikacie.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >