Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > We wrocławskim zoo urodziło się zwierzę z zagrożonego gatunku. Będziesz mógł wymyślić dla niego imię
Maria Glinka
Maria Glinka 28.05.2020 02:00

We wrocławskim zoo urodziło się zwierzę z zagrożonego gatunku. Będziesz mógł wymyślić dla niego imię

ZOO we Wrocławiu powitało manata
Facebook/ZOO Wrocław

ZOO we Wrocławiu powitało „maleństwo”

W ZOO we Wrocławiu narodził się „mały”, bo zaledwie 20-kilogramowy manat. Jest to jeden z najrzadziej występujących gatunków na świecie, któremu grozi wyginięcie. Nowonarodzony manat dołączył do pozostałych członków stada, którzy zamieszkują Afrykarium we wrocławskim ZOO – podaje onet.pl.

ZOO oświadczyło, że manat to prawdopodobnie samiec. Po potwierdzeniu wstępnych spekulacji zostanie ogłoszony konkurs na imię dla zwierzęcia. W stadzie są już: Ling, Lavia, Piraya, Armstrong i Gumla.

ZOO dokłada starań, aby gatunek przetrwał

ZOO wyznało, że narodziny trzeciego manata w ciągu zaledwie trzech lat to duży sukces z uwagi na ich niezwykle rzadkie występowanie. Mimo to populacja mantów w ogrodach zoologicznych jest jeszcze niewystarczająca, aby zapewnić przetrwanie całego gatunku. W celu zagwarantowania jak najdłuższego i najlepszego życia, ZOO dba o określone warunki – hodowla manatów to przedsięwzięcie niezwykle trudne.

Zwierzęta mieszkają w tzw. strefie Kongo w dużym basenie o temperaturze co najmniej 26 stopni Celsjusza. Załoga ZOO we Wrocławiu musi zadbać także o prawidłowe żywienie manatów, co stanowi duże wyzwanie – sześć zwierząt pochłania ok. 150 kg warzyw w ciągu jednego dnia. Każdy posiłek wykraczający poza ich standardową dietę może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Wyjątkowe zwierzęta wymagające szczególnej opieki

Opiekunowie manatów w ZOO we Wrocławiu przez lata przygotowywali się na odpowiednie przyjęcie zwierząt. W celu zgłębiania wiedzy na temat hodowli manatów udali się na szkolenia do Danii i Singapuru. „Od ponad pięciu lat nieustannie obserwujemy, badamy, analizujemy, wyciągamy wnioski, konsultujemy je i wdrażamy, jeśli są poprawne lub wracamy do początku” – wyznał prezes ZOO we Wrocławiu, Radosław Ratajszczak.

Włodarze ogrodu zoologicznego dołożyli również wszelkich starań, aby zapewnić mantom warunki maksymalnie zbliżone do tych, które występują w ich środowisku naturalnym. Manaty, które żerują cały dzień, mogą korzystać z automatycznych, czasowych karmników, które zamontowano w ZOO. Dzięki temu otrzymują dawki jedzenia odpowiednio rozłożone w czasie.

Manaty to wodne ssaki łożyskowe, które zamieszkują zachodnią część Atlantyku. Aktualnie na świecie są 3 gatunki manatów w jednym rodzaju. Hodowle zachowawcze manatów są prowadzone w zaledwie 20 ZOO na całym świecie. W ubiegłym roku liczba samic wynosiła 39, a samców 48.

Tagi: Wrocław