BiznesINFO.pl
Pixabay/grupa5d

Pixabay/grupa5d

Zmiany w obostrzeniach od 6 czerwca. Imprezy do 150 gości, a można nawet więcej

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Zmiany w obostrzeniach zbliżają się wielkimi krokami. Już od niedzieli 6 czerwca część branż powróci do funkcjonowania, a limity osobowe zostaną zwiększone. Na wesela, komunie i inne imprezy okolicznościowe będzie można zaprosić do 150 gości. Wystarczy spełnić jeden warunek, aby doprosić znacznie więcej osób.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najnowsze zmiany w obostrzeniach w obrębie limitów osobowych

  • Które branże powrócą do funkcjonowania

  • Kiedy zostanie zaprezentowany harmonogram restrykcji na wakacje

Zmiany w obostrzeniach. Nowe limity osobowe na weselach, zgromadzeniach i w transporcie

Zmiany w obostrzeniach zostały zaprezentowane w trakcie środowej konferencji przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu przyznał, że sytuacja epidemiczna „się zdecydowanie poprawia”, co daje przestrzeń do dalszych poluzowań.

Jakie są zmiany w obostrzeniach? Już od niedzieli 6 czerwca zwiększają się limity osobowe. RMF FM donosi, że w zgromadzeniach publicznych i wszelkich imprezach będzie mogło brać udział nie 50, a 150 osób.

Od tej zasady jest jednak wyjątek – do limitu osób nie wliczają się uczestnicy, którzy zostali w pełni zaszczepieni. Dzięki temu np. na weselu będzie mogło bawić się znacznie więcej osób niż 150, pod warunkiem że wśród nich znajdą się goście, którzy przyjęli dwie dawki preparatu przeciwko COVID-19 lub jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson.

Zmiany w obostrzeniach obejmują także transport zbiorowy. Minister zdrowia ogłosił, że od niedzieli należy przestrzegać limitu 75 proc. obłożenia. W dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w trakcie przejazdu.

Zmiany w obostrzeniach to także koniec lockdownu dla kolejnych branż

Na wyjątkowo korzystne zmiany w obostrzeniach może liczyć branża targowa. Niedzielski zapowiedział, że już od najbliższej niedzieli będzie można prowadzić targi, konferencje i wystawy. Mimo odmrożenia, branża nadal będzie musiała dbać o reżim sanitarny. W trakcie wydarzeń należy bowiem pilnować limitu 1 osoba na 15 mkw. Pod uwagę nie bierze się osób w pełni zaszczepionych.

Poza tym na ponowne otwarcie mogą liczyć także sale zabaw dla dzieci. Również i w tym przypadku trzeba przestrzegać ograniczenia 1 osoba na 15 mkw. Wszystkie modyfikacje zaprezentowane w środę przez ministra zdrowia obowiązują do 25 czerwca.

Kolejne zmiany w obostrzeniach na horyzoncie

Wszystko wskazuje na to, że to nie jedyne zmiany w obostrzeniach, które czekają nas przed wakacjami. Minister zdrowia zdradził, że szczegółowe informacje na temat reżimu sanitarnego w okresie od 26 czerwca do 31 sierpnia zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

Niedzielski zaznaczył, że prace nad wakacyjnym harmonogramem restrykcji już się rozpoczęły. W rozmowach i konsultacjach uczestniczy także premier Mateusz Morawiecki.

Przy okazji przypomniał, że zmiany w obostrzeniach zależą od dalszego rozwoju pandemii w kraju. Pod uwagę brane są także polityki obostrzeniowe innych państw europejskich oraz mobilność obywateli.

Minister zdrowia przekazał, że zmiany w obostrzeniach na wakacje, które zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, mogą być poddawane korektom w lipcu bądź sierpniu. Wszystko zależy do dalszej eskalacji pandemii. Jednak niewykluczone, że powtórzy się scenariusz z maja, kiedy to zmiany w obostrzeniach następowały szybciej niż zakładał pierwotny harmonogram.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >