BiznesINFO.pl
Zasiłki dla rodziców

Pixabay/pasja1000

Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach

26 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Zasiłki opiekuńcze na czas jesiennych obostrzeń być może wspomogą finanse niektórych polskich rodzin. Choć na razie nie wskazano terminu wypłaty to premier Mateusz Morawiecki zdradził, na jakich zasadach będą przyznawane pieniądze. Kto będzie mógł liczyć

Nowe obostrzenia, a wraz z nimi dodatkowe zasiłki opiekuńcze?

- Zasiłki dla rodziców są przewidziane na takich zasadach, jak to było wiosną i one będą obowiązywały na podobnych zasadach wtedy, kiedy będą musiały być zastosowane – zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Chwilę później dodał, że uczniowie klas I-III w dalszym ciągu będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym. Od poniedziałku 26 października na naukę zdalną przechodzą natomiast dzieci z klas IV-VIII. Tym samym dołączają do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy z domów uczą się już od tygodnia.

Deklaracja premiera wskazuje, że kolejne, dodatkowe zasiłki dla rodziców to tylko kwestia czasu. Komu będą przysługiwały? W trakcie wiosennego uderzenia koronawirusa zasiłki pobierali ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 8 w przypadku zamknięcia szkół, przedszkoli czy żłobków. Po dodatkowe pieniądze mogli się zgłosić także wtedy, gdy dzieci nie mogły uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych z powodu obostrzeń.

Poza tym portal gazeta.pl podaje, że dodatkowe zasiłki opiekuńcze należą się rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

W celu uzyskania zasiłku należy jedynie złożyć stosowne oświadczenie u pracodawcy. Wzór dokumentu można pobrać ze strony internetowej ZUS (www.zus.pl).

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie 

Zasiłki na starych zasadach, a termin ich wypłaty bliżej nieokreślony

Na ten moment nie wiadomo, kiedy rodzice będą mogli ponownie zgłosić się po zasiłki w związku z nowymi obostrzeniami. Jednak warto pamiętać, że w trakcie wiosennego lockdownu zasiłek nie był wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na ogólnych zasadach w danym roku kalendarzowym. Z wypowiedzi premiera wynika, że i na jesieni zasiłki nie będą wchodziły do całorocznej puli.

Dodatkowe zasiłki przysługiwały na okres 14 dni łącznie dla obojga rodziców. Oznacza to, że jeżeli zarówno ojciec, jak i matka są aktywni zawodowo to po dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić tylko jedno z rodziców. Inny wariant zakłada podział 14 dni między rodziców.

Poza okresem letnim zasiłki były konsekwentnie przedłużane aż do 21 września. Tego dnia wygasło ostatnie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dodatkowych pieniędzy dla rodziców. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem może pojawić się kolejne.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >