Zasiłki dla rodziców
Pixabay/pasja1000
Autor Maria Glinka - 26 Października 2020

Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach

Zasiłki opiekuńcze na czas jesiennych obostrzeń być może wspomogą finanse niektórych polskich rodzin. Choć na razie nie wskazano terminu wypłaty to premier Mateusz Morawiecki zdradził, na jakich zasadach będą przyznawane pieniądze. Kto będzie mógł liczyć na wsparcie?

Nowe obostrzenia, a wraz z nimi dodatkowe zasiłki opiekuńcze?

- Zasiłki dla rodziców są przewidziane na takich zasadach, jak to było wiosną i one będą obowiązywały na podobnych zasadach wtedy, kiedy będą musiały być zastosowane – zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Chwilę później dodał, że uczniowie klas I-III w dalszym ciągu będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym. Od poniedziałku 26 października na naukę zdalną przechodzą natomiast dzieci z klas IV-VIII. Tym samym dołączają do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy z domów uczą się już od tygodnia.

Deklaracja premiera wskazuje, że kolejne, dodatkowe zasiłki dla rodziców to tylko kwestia czasu. Komu będą przysługiwały? W trakcie wiosennego uderzenia koronawirusa zasiłki pobierali ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 8 w przypadku zamknięcia szkół, przedszkoli czy żłobków. Po dodatkowe pieniądze mogli się zgłosić także wtedy, gdy dzieci nie mogły uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych z powodu obostrzeń.

Poza tym portal gazeta.pl podaje, że dodatkowe zasiłki opiekuńcze należą się rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

W celu uzyskania zasiłku należy jedynie złożyć stosowne oświadczenie u pracodawcy. Wzór dokumentu można pobrać ze strony internetowej ZUS (www.zus.pl).

Skarb III Rzeszy wart 100 mln zł przyciągnął oszustów. CBA zatrzymało 8 osóbSkarb III Rzeszy wart 100 mln zł przyciągnął oszustów. CBA zatrzymało 8 osóbCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie

Zasiłki na starych zasadach, a termin ich wypłaty bliżej nieokreślony

Na ten moment nie wiadomo, kiedy rodzice będą mogli ponownie zgłosić się po zasiłki w związku z nowymi obostrzeniami. Jednak warto pamiętać, że w trakcie wiosennego lockdownu zasiłek nie był wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na ogólnych zasadach w danym roku kalendarzowym. Z wypowiedzi premiera wynika, że i na jesieni zasiłki nie będą wchodziły do całorocznej puli.

Dodatkowe zasiłki przysługiwały na okres 14 dni łącznie dla obojga rodziców. Oznacza to, że jeżeli zarówno ojciec, jak i matka są aktywni zawodowo to po dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić tylko jedno z rodziców. Inny wariant zakłada podział 14 dni między rodziców.

Poza okresem letnim zasiłki były konsekwentnie przedłużane aż do 21 września. Tego dnia wygasło ostatnie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dodatkowych pieniędzy dla rodziców. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem może pojawić się kolejne.

Nie mogli po prostu wytrzymać, żeby zrobić wesele pozabijali okna. Zabawa mogła się skończyć tylko w jeden sposóbNie mogli po prostu wytrzymać, żeby zrobić wesele pozabijali okna. Zabawa mogła się skończyć tylko w jeden sposóbCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. WHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionki
  4. Polskie prawo surowsze od tego w Iranie czy Arabii Saudyjskiej. Państwa wyznaniowe bardziej liberalne ws. aborcji
  5. Lidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązań
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Nowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieNowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News