BiznesINFO.pl

Biznes Info

Zasiłek opiekuńczy nie będzie wieczny. Termin kończy się 25 kwietnia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany do 25 kwietnia. Oznacza to, że nie pozostało nam już zbyt wiele czasu. Przedszkola i żłobki otwierają się już w poniedziałek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może skorzystać z zasiłku opiekuńczego

  • Ile wynosi zasiłek

  • Co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze

Zasiłek opiekuńczy kończy się 25 kwietnia

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat ośmiu lub starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Świadczenie powstało, by wesprzeć rodziców, którzy nie mogą uczęszczać do pracy w związku z sytuacją epidemiczną - zamkniętymi żłobkami, przedszkolami i szkołami.

Czas, w którym wypłacano zasiłek, był już kilkakrotnie przedłużany. Na tę chwilę z zasiłku będzie można korzystać do 25 kwietnia.

Podobnie jak to miało miejsce już wcześniej, z zasiłku mogą korzystać rodzice dzieci uczęszczających do szkoły, przedszkola, żłobka lub innej placówki oświatowej, które zostały zamknięte w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd.

Komu przysługuje

Z zasiłku mogą korzystać rodzice i opiekunowie dzieci do 8. roku życia oraz starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Trzeba jednak wiedzieć, że z zasiłku nie mogą korzystać rodziny, w których jeden z opiekunów przebywa na urlopie rodzicielskim lub jest bezrobotny.

Zasiłek można zdobyć, wypełniając oświadczenie, które należy potem wysłać do pracodawcy lub zleceniodawcy.

Rodzice, którzy prowadzą własny interes, powinni złożyć dokument w ZUS-ie. Jego wzór znajduje się na stronie internetowej ZUS.

Ile wynosi zasiłek

Zasiłki opiekuńcze z powodu COVID-19, jak i te przyznawane na zasadach ogólnych wynoszą 80 proc. wynagrodzenia. Co ważne, wypłacane są każdego dnia, również w dni ustawowo wolne od pracy.

Czas, który rodzic spędzi na zasiłku, nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na zasadach ogólnych. Oznacza to, że z zasiłku możemy skorzystać nawet jeśli już wykorzystaliśmy wszystkie dni z puli.Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Zasiłekświadczenia socjalne

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]