BiznesINFO.pl
Zamknięcie galerii od 28 grudnia 2020 r.

Marek BAZAK/East News

Wiele sklepów i lokali po 28 grudnia nadal otwartych. Nie dla wszystkich te same zasady

22 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zamknięcie galerii handlowych zbliża się wielkimi krokami. Jednak decyzją rządu od 28 grudnia tylko część punktów handlowych i usługowych w centrach pogrąży się w ponownym lockdownie. Przybliżamy treść nowego rozporządzenia.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • W jaki sklepach będzie można zrobić zakupy

  • Które punkty usługowe pozostaną otwarte

  • Jakich zasad muszą przestrzegać klienci

Zamknięcie galerii od 28 grudnia. Są jednak wyjątki

Zamknięcie galerii handlowych od poniedziałku 28 grudnia to jeden z elementów najnowszej strategii walki z koronawirusem, która wprowadza tzw. narodową kwarantannę. Z obawy przed początkiem trzeciej fali pandemii tuż po świętach Bożego Narodzenia rząd postanowił zawiesić funkcjonowanie placówek już po raz trzeci w tym roku. Wcześniej centra handlowe były zamknięte między 14 marca a 4 maja oraz między 7 a 28 listopada.

Na czym będzie polegało grudniowe zamknięcie galerii? Szczegóły w tym zakresie reguluje nowe rozporządzenie, którego treść została opublikowana w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów. Zasady będą obowiązywały między 28 grudnia 2020 r. a 17 stycznia 2021 r.

Dokument zakłada zakaz handlu detalicznego w obiektach handlowych lub usługowych. Co więcej, obostrzenia dotyczą także parków handlowych. Częściowy lockdown obejmuje zatem wszystkie obszary handlowe o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 mkw.

Mimo restrykcji pozostaną otwarte punkty, w których „przeważająca działalność polega na sprzedaży”: żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazet lub książek, lub kuponów gier losowych, artykułów budowlanych lub artykułów remontowych lub mebli, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych, części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli oraz paliw. Oznacza to, że zamknięcie galerii nie będzie dotyczyło m.in. sklepów spożywczych, drogerii czy aptek.

Poza tym na terenie centrum handlowego klienci będą mogli skorzystać z punktów usługowych: związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, logistycznych oraz polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności.

Zamknięcie galerii a reżim sanitarny. Godziny dla seniorów nadal w mocy

Business Insider Polska wskazuje, że rozporządzenie podtrzymuje obowiązek zasłania nosa i ust w trakcie poruszania się po centrum handlowym oraz stosowanie rękawiczek ochronnych lub dezynfekowanie dłoni. Z tego nakazu zwolnieni są klienci, które nie mogą okrywać twarzy lub dezynfekować rąk ze względu na: „stan zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim”. Wyjątek stanowią również osoby, które nie są w stanie samodzielnie założyć lub zdjąć rękawiczek. Okazanie oświadczenia lub orzeczenia lekarskiego poświadczającego którąkolwiek z przesłanek nie jest wymagane.

Rozporządzenie wprowadzające częściowe zamknięcie galerii zakłada także dookreślone limity osobowe. W jednym czasie na terenie sklepu, apteki czy punktu pocztowego, którego powierzchnia nie przekracza 100 mkw., może przebywać 1 klient na 10 mkw. W przypadku obszarów większych należy przestrzegać zasady 1 osoba na 15 mkw.

Co więcej, w dalszym ciągu będą obowiązywały godziny dla seniorów (poniedziałek - piątek). Oznacza to, że osoby poniżej 60. roku życia między 10-12 muszą przygotować się na całkowite zamknięcie galerii.

Choć koncepcja godzin dla seniorów budzi wiele wątpliwości zarówno wśród klientów, jak i przedsiębiorców to rząd na razie nie rozważa zmiany strategii. Jednak w najbliższym czasie na klientów czeka jeden korzystny wyjątek od godzin dla seniorów.

Z uwagi na planowane zamknięcie galerii niektórzy handlowcy postanowili rozpocząć wyprzedaże jeszcze przed świętami. Szczegóły na temat akcji promocyjnych można znaleźć tutaj.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sklep Lidl

Handel

Niedziele handlowe. W grudniu będzie więcej okazji do zakupów

Czytaj więcej >
Zakupy

Handel

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Konieczność podawania ceny przed obniżką

Czytaj więcej >
pixabay, jarmoluk

Handel

H&M zwolni 1500 pracowników. Firma zaoszczędzi w ten sposób 190 mln dolarów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >