Godziny dla seniorów nie będą obowiązywały w Wigilię
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 21 Grudnia 2020

W wigilijny poranek spokojnie wyskoczysz do sklepu. Zmiana w godzinach dla seniorów

Choć tzw. Godziny dla seniorów obowiązują od poniedziałku do piątku, to w przypadającą na najbliższy czwartek Wigilię wszyscy będą mieli możliwość zrobienia zakupów w godzinach 10.00-12.00. To szczególnie istotna informacja, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że 24 grudnia sklepy będą otwarte znacznie krócej niż zwykle.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W Wigilię nie będą obowiązywać tzw. Godziny dla seniorów
  • Do której sklepy będą otwarte w Wigilię
  • Dlaczego tzw. Godziny dla seniorów budzą kontrowersje

Godziny dla seniorów zawieszone w Wigilię

Przypomnijmy, że tzw. Godziny dla seniorów zostały przywrócone w połowie października w związku z obostrzeniami wprowadzanymi wskutek rosnącej liczby nowych zachorowań na koronawirusa. Zakładają one, że w sklepach spożywczych, drogeriach czy aptekach w godzinach 10.00 – 12.00 obsługiwane są wyłącznie osoby po 60. roku życia.

Piszemy o przywróceniu tzw. Godzin dla seniorów, gdyż obowiązywały one już od 31 marca do 4 maja (w pierwszych trzech tygodniach każdego dnia, a później w dni powszednie), tyle, że dotyczyły wówczas osób w wieku 65 plus.

Tzw. Godziny dla seniorów zgodnie z obecnymi zasadami obowiązują od poniedziałku do piątku. W tym tygodniu jednak ulegną one chwilowemu zawieszeniu. Wszystko dlatego, że na czwartek przypada Wigilia i zgodnie z rządowym rozporządzeniem 24 grudnia godziny przeznaczone specjalnie dla osób po 60. roku życia obowiązywać nie będą.

To istotna informacja dla Polaków, gdyż część z nas do ostatniej chwili robi w tym wyjątkowym dniu zakupy. Nie chodzi tylko o prezenty, ale też o bieżące zaopatrzenie (np. w pieczywo), co jest w tym roku szczególnie istotne, gdyż po czwartku sklepy będą otwarte dopiero w poniedziałek 28 grudnia, a i w samą Wigilię handel może działać tylko do godziny 14.00, choć jak pokazuje praktyka, wiele sklepów zamykanych jest już wcześniej.

Sama Wigilia jak wiadomo upłynie w tym roku pod znakiem obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Najważniejsze z nich to limit osób, które mogą uczestniczyć w spotkaniu świątecznym (poza domownikami może to być maksymalnie pięć osób).

- Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania (...) zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie - czytamy w rządowym rozporządzeniu.

Wigilijny limit wywołał falę komentarzy, nie brakuje opinii, że jest on absurdalny na co wskazywała podczas wczorajszego programu „Kawa na ławę” posłanka Katarzyna Lubnauer, wskazując przykład sześcioosobowej rodziny, która może zaprosić na Wigilię babcia i dziadka, ale już gdyby to seniorzy organizowali wieczerzę, to nie mogą zaprosić tejże sześcioosobowej rodziny.

Kontrowersje wokół Godzin dla seniorów

Krytykę budzą również wspomniane tzw. Godziny dla seniorów. O ile z samą ideą, by umożliwić bezpieczne zakupy osobom starszym, które są szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem nikt nie dyskutuje, to niezrozumienie budzi np. fakt, iż młodsi konsumenci nie mogą we wspomnianych godzinach zrobić zakupów, nawet gdy sklep jest pusty.

Ministerstwo Rodziny o Polityki Społecznej jak przypomina Gazeta.pl poinformowało na początku grudnia, że nie przewiduje zmian dotyczących tzw. Godzin dla seniora. Wszystko wskazuje więc na to, że jeszcze przez dobrych kilka miesięcy osoby poniżej 60. roku życia będą musiały omijać sklepy w godzinach 10.00 – 12.00.

Zdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handluZdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handluCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Uwaga, wielka awaria czołowego banku w całej Polsce. Jest oficjalne potwierdzenie, kłopoty z dostępem do pieniędzy
  2. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  3. Już wiadomo, za co mandat w Sylwestra. Nie będzie skrupułów
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News