Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Zakaz handlu w Poniedziałek Wielkanocny 2021. Gdzie dziś można zrobić zakupy?
Maria Glinka
Maria Glinka 05.04.2021 02:00

Zakaz handlu w Poniedziałek Wielkanocny 2021. Gdzie dziś można zrobić zakupy?

Poniedziałek Wielkanocny z zakazem handlu
Jakub Kaminski/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie sklepy mogą prowadzić sprzedaż w Poniedziałek Wielkanocny

  • Od czego zazwyczaj uzależnione jest ich otwarcie

  • Jaka kara grozi za złamanie zakazu handlu

Poniedziałek Wielkanocny z ograniczeniami w handlu

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień biesiadowania przy świątecznym stole, który jest wolny od pracy. Z uwagi na fakt, że jest to święto nakazane, nie wszędzie będzie można zrobić zakupy. W Poniedziałek Wielkanocny obowiązuje bowiem zakaz handlu.

Portal money.pl donosi, że dzisiaj zamknięte będą np. sklepy wielkopowierzchniowe. Na zakupy w Lidlu czy Kauflandzie trzeba poczekać do wtorku.

Co zrobić, gdy zabraknie artykułów pierwszej potrzeby? Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni dopuszcza kilka wyjątków od zakazu sprzedaży. Jeden z nich dotyczy placówek, w których za ladą pojawi się właściciel.

Dlatego też w Poniedziałek Wielkanocny będzie można zrobić zakupy w niektórych oddziałach Żabki czy Carrefoura. Są to sklepy franczyzowe - każdy oddział ma swojego właściciela, który może wedle uznania przyjmować klientów nawet w niedziele niehandlowe i święta.

Poza tym w Poniedziałek Wielkanocny można zrobić zakupy w kwiaciarniach, lokalach gastronomicznych (na wynos lub z dostawą), aptekach, marketach na dworcach PKP i stacjach paliw. Niewykluczone, że otwarte będą także małe osiedlowe sklepiki. Jednak decyzja należy do właścicieli.

Wyjątki od zakazu handlu w niedzielę i święta dopuszczają także otwarcie placówek pocztowych. Dzięki temu sklepy, które uzyskały taki status, również przyjmą klientów w Poniedziałek Wielkanocny.

Liczba placówek, która korzysta z tego wyjątku sukcesywnie wzrasta. Na ten krok zdecydowały się już takie sieci jak Topaz czy Intermarche. Sprzedaż jako placówka pocztowa testuje także Biedronka, choć na razie tylko w kilku miejscach.

Kara za łamanie zakazu handlu może być dotkliwa. Nawet w Poniedziałek Wielkanocny

Na każdego, kto nie przestrzega przepisów ustawy o ograniczeniach w handlu czeka stosowna grzywna. Art. 10 i 11 regulacji wspomina o karze od 1 tys. do 100 tys. zł. Tak dotkliwe konsekwencje czekają zarówno na zarządców dużych sieci handlowych, jak i właścicielowi, który powierzy wykonywanie obowiązków podwładnym zamiast samemu stanąć za ladą w Poniedziałek Wielkanocny.

Kontrole przeprowadzone w 2019 r. w Gdańsku wskazują, że zarządcy zazwyczaj starają się przestrzegać zasad. Portal dziennikbaltycki.pl podaje, że inspektorzy pracy skierowali 27 wniosków o ukaranie oraz nałożyli 46 mandatów o łącznej wartości 48 700 zł.

Kiedy w tym roku zrobimy niedzielne zakupy bez ograniczeń? Do dyspozycji klientów pozostało już tylko pięć niedziel handlowych: 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia i 19 grudnia.