Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd rozszerza obostrzenia. Polacy uziemieni na dłużej
Maria Glinka
Maria Glinka 26.08.2020 02:00

Rząd rozszerza obostrzenia. Polacy uziemieni na dłużej

Zakaz lądowania przedłużony
pxhere.com, CC0 Public Domain

Zakaz lądowania nadal w mocy

Od 12 do 25 sierpnia 2020 r. obowiązywał zakaz lądowania samolotów z 45 państw. Wykaz prac legislacyjnych Rady Ministrów wskazywał, że władza planuje rozszerzyć dotychczasowe obostrzenia. Na roboczej liście znalazły się połączenia z 63 państw, w tym z uwielbianych przez Polaków destynacji np. z Albanii, Belgii, Hiszpanii czy Malty. Ostatecznie rząd nie zdecydował się na zaostrzenie zakazu lądowania.

Portal gazeta.pl podaje, że znowelizowane obostrzenia dotyczą lotów z 43 państw, co oznacza, że z listy zniknęła Andora, a Królestwo Suazi zastąpiono nazwą Królestwa Eswatini. W uzasadnieniu wskazano, że podtrzymanie zakazu jest podyktowane faktem, że okres wakacyjny dobiega końca, a władza chce zapewnić komfortowy i bezpieczny powrót do domu Polakom pozostającym za granicą.

Pełna lista państw objętych zakazem lądowania

Ku niezadowoleniu części obywateli przedłużono zakaz lądowania samolotów z USA, Chin oraz Rosji. Poza tym obostrzenia w międzynarodowym ruchu lotniczym do 1 września dotyczą takich państw jak:

- Bośnia i Hercegowina;- Czarnogóra;- Demokratyczna Republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej;- Federacyjna Republika Brazylii;- Królestwo Arabii Saudyjskiej;- Królestwo Bahrajnu;- Królestwo Eswatini;- Meksykańskie Stany Zjednoczone;- Państwo Izrael;- Państwo Katar;- Państwo Kuwejt;- Republika Argentyńska;- Republika Armenii;- Republika Azerbejdżanu;- Republika Chile;- Republika Dominikańska;- Republika Ekwadoru;- Republika Gabońska;- Republika Gwatemali;- Republika Hondurasu;- Republika Iraku;- Republika Kazachstanu;- Republika Kirgiska;- Republika Kolumbii;- Republika Kosowa;- Republika Kostaryki;- Republika Macedonii Północnej;- Republika Malediwów;- Republika Mołdawii;- Republika Panamy;- Republika Peru;- Republika Południowej Afryki;- Republika Salwadoru;- Republika Serbii;- Republika Singapuru;- Republika Surinamu;- Republika Zielonego Przylądka;- Sułtanat Omanu;- Wielkie Księstwo Luksemburga;- Wielonarodowe Państwo Boliwia;- Wspólnota Bahamów.

Wyjątki od zakazu lądowania na terytorium RP

Rozporządzenie Rady Ministrów wskazuje na dwa wyjątki od zakazu lądowania samolotów. Obostrzenia nie dotyczą lotów międzynarodowych realizowanych na zlecenie lub za zgodą premiera. Zakazu nie stosuje się również względem połączeń wykonywanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Polski oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium.

<