Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zadłużenie Skarbu Państwa idzie w górę, ale do Niemców daleko
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.12.2022 18:03

Zadłużenie Skarbu Państwa idzie w górę, ale do Niemców daleko

Zadłużenie z tytułu alimentów dobija 11,5 mld zł.
Domena publiczna

Według najnowszych informacji Ministerstwa Finansów, dług Skarbu Państwa wzrósł w listopadzie o kolejny miliard złotych w porównaniu z październikiem. Nie jest to tak źle jak w Niemczech, ale sytuacja jest niewesoła.

Jak podaje Business Insider, najnowsza informacja resortu finansów podaje, że obecne zadłużenie Skarbu Państwa wynosi 1 bln 210,9 mld zł. W porównaniu z listopadem 2021, dług wzrósł o 72 mld zł.

Większość długu jest w walucie krajowej

Większość podanego długu stanowi zadłużenie krajowe. Wynosi ono 929 mld zł. W walutach obcych Polska jest zadłużona na ok. 281,9 mld zł.

Jak zauważa Business Insider, dług Skarbu Państwa nie jest tym samym, co dług publiczny. Ten drugi jest znacznie większy w porównaniu z tym, o którym poinformowało Ministerstwo Finansów.

Natomiast licząc zadłużenie Skarbu Państwa według metodologii unijnej, wychodzi on trochę wyższy. Konkretnie wynosi on 1 bln 479 mld zł. Wynika to z doliczenia zadłużenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Niemcy mają gorzej

Sytuacja Polski z zadłużeniem Skarbu Państwa nie jest jeszcze tak zła jak w Niemczech. Według informacji Bloomberga, w przyszłym roku tamejszy dług ma wzrosnąć do 539 mld euro.

W przeliczeniu na złotówki, prognozowany dług Niemiec wyniesie ponad 2,5 bln złotych. Jest to ponad 1,3 bln zł więcej, niż obecnie zadłużona jest Polska.