Zadłużenie na święta
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 21 Grudnia 2019

Święta z "niespodzianką". 6,5 mln Polaków będzie miało przykry problem

Zadłużenie na święta? Choć brzmi to jak jeden z tych przykrych żartów, wcale nim nie jest. Okres świąt to wciąż dla wielu z nas bardziej problem niż celebrowania. Okazuje się, że co szósty Polak ma problemy finansowe związane ze świętami.

Zadłużenie to wciąż przykry i powszechnie występujący wśród Polaków problem świąteczny. Obowiązująca, niestety, zasada - zastaw się, a postaw się, sprawia, że wielu z nas wciąż woli na święta wyłożyć ze swojej kieszeni więcej, niż może. Jak podaje portal Wirtualna Polska, sprawia to, że w ostatnie dni grudnia osoby takie przeżywają naprawdę poważne problemy finansowe.

Żeby tego było mało, jak wynika z badania "Wydatki świąteczne Polaków", które przeprowadził Instytut Keralla Research dla BIG InfoMonitora, za święta w tym roku zapłacimy znacznie więcej niż w roku poprzednim. W 2018 roku było to średnio 1300 zł, obecnie jest to już sporo ponad 1400 zł, z czego najwięcej, bo aż 553 zł wydamy na prezenty, a 440 zł na przygotowanie wystawnej świątecznej kolacji.

Mało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli czeka cię wysoki mandatMało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli czeka cię wysoki mandatCzytaj dalej

Zadłużenie przez święta. Nie jest

Jak podaje Wirtualna Polska, ze wspomnianego badania wynika, że zdecydowana większość Polaków da radę sfinansować bożonarodzeniowy czas z bieżących środków. Niestety, wciąż dla wielu z nas jest to problem finansowy. Co trzeci Polak na święta zaciągnie kredyt w wysokości 1 tys. zł do 2 tys. zł. To właśnie spośród tych osób najwięcej jest takich, które później wpadną w problemy finansowe. Jak przyznaje 17% Polaków, czyli 6,5 mln z nas, organizacja świąt doprowadza ich do właśnie takiej sytuacji.

Prezes Big Info Monitora, Sławomir Grzelczak przyznaje, że choć w święta 2018 roku w porównaniu do tych z 2017 roku można było mówić o spadku odsetka osób w poświątecznych finansowych tarapatach, to w obecne święta liczba takih osób niestety wzrośnie. Najgorsze jednak jest to, że problemy finansowe po świętach nie znikają podczas styczniowej wypłaty. Utrzymują się znacznie dłużej, gdyż mowa o 2 - 3 miesiącach po grudniowych świętach.

- O ile w zeszłym roku odsetek takich osób spadł o kilka punków procentowych w stosunku do 2017 r., to tym razem, mimo dalszego wzrostu płac, od czasu rozszerzenia od lipca programu 500+ nie widać poprawy - komentuje Grzelczak.

Fatalne wieści dla emerytów. 260 tys. Polaków wykluczonych z waloryzacjiFatalne wieści dla emerytów. 260 tys. Polaków wykluczonych z waloryzacjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak ma kłopoty z prawem. Ludzka podłość nie zna granic
  2. Toksyczne bombki choinkowe. Producenci ukrywają prawdę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News