Zadatek a zaliczka – czym się różnią i kiedy stosować?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 20 Listopada 2020

Zadatek a zaliczka – czym się różnią i kiedy stosować?

Zadatek i zaliczka to dwa różne pojęcia, które bardzo często są ze sobą mylone. Zadatek w istotny sposób różni się od zaliczki i przede wszystkim jest prawnie regulowany przepisami Kodeksu cywilnego. Wiele osób nie wie, czym różnią się te dwie różne formy płatności, dlatego w poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Zadatek a zaliczka – czym są?

Na początek należy wyjaśnić, że zadatek i zaliczka to dwa osobne pojęcia. W obu przypadkach mamy do czynienia z wpłaceniem kwoty na poczet wykonanej w przyszłości umowy (np. usługi). Taka płatność jest wymagana przez sprzedawców w sytuacji, gdy skorzystanie z usługi lub wydanie jakiegoś produktu odbędzie się dopiero w określonym czasie w przyszłości. Zadatek zwykle wynosi do 20% wartości danej usługi, choć strony umowy mogą samodzielnie ustalić własną stawkę.

Wiele osób uważa, że zadatek a zaliczka to pojęcia zamienne. Dlatego ważne jest, aby wskazać na różnice, jakie występują między tymi dwoma formami płatności w sytuacji, gdy zawarta umowa nie dojdzie do skutku i zostanie zerwana.

Zadatek a zaliczka – różnice

Jak już mówiliśmy, zadatek a zaliczka to nie to samo. Kwestia zadatku została prawnie uregulowana przez Kodeks cywilny i ma stanowić zabezpieczenie realizacji umowy. W sytuacji gdy umowa nie zostanie zrealizowana z winy jednej strony, druga strona może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zachować otrzymany zadatek, a jeśli sama go wpłaciła – może również domagać się zwrotu w podwójnej wysokości. Jeśli jednak umowa nie została wykonana w wyniku okoliczności, za które odpowiedzialność ponoszą obie strony lub żadna ze stron nie ponosi jej wcale, otrzymany zadatek należy oczywiście zwrócić.

Tymczasem definicja zaliczki nie została przedstawiona w przepisach Kodeksu cywilnego. Zaliczka różni się od zadatku tym, że w przypadku niewykonania umowy zostaje w całości zwrócona klientowi. Jednak wobec zaliczki nie stosuje się zasady obowiązku zwrotu kwoty w podwójnej wysokości, ale można od niej odliczyć koszty, jeśli zostały poniesione w związku z realizacją umowy. Mając na uwadze różnice występujące między zadatkiem a zaliczką, warto pamiętać, aby obie strony transakcji przedstawiły jasno w umowie preferowaną formę płatności, dzięki czemu unikną wszelkich niejasności w razie jej zerwania.

Zadatek a zaliczka – zwrot

Wybierając zadatek jako formę płatności, którą przekazujemy drugiej stronie podczas zawierania umowy, musimy pamiętać, że jeśli zmienimy zdanie i zechcemy wycofać się z umowy to nie otrzymamy już wpłaconych pieniędzy. To samo dotyczy sytuacji, w których druga strona przekazuje nam zadatek – jeśli w trakcie trwania umowy rozmyśli się, pieniądze zostają w naszej kieszeni. Zwrot wpłaconych środków obowiązuje natomiast tylko w przypadku zaliczki. Jest to najważniejsza różnica między zadatkiem a zaliczką.

Zadatek a zaliczka – odliczanie kosztów od kwoty zaliczki

Odstąpienie od umowy wymaga zwrotu zaliczki. Zwykle powinna to być kwota, jaka została wpłacona w ramach podpisania umowy. Jednak jeśli zleceniobiorca poniósł już pewne koszty związane z realizacją usługi zanim umowa została zerwana, ma prawo odliczyć poniesione koszty i oddać tylko część zaliczki.

Zadatek a zaliczka – co się bardziej opłaca?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która forma płatności jest bardziej opłacalna. Wiele bowiem zależy od usługi, jaka powinna zostać zrealizowana w ramach umowy, a także od tego, którą stroną umowy jesteśmy. Zadatek i zaliczka tworzą różne konsekwencje w przypadku niedotrzymania zobowiązania. Jeśli to my zlecamy drugiej stronie wykonanie usługi, na której bardzo nam zależy, warto skorzystać z zadatku. Ta forma płatności stanowi bowiem większe zabezpieczenie, niż w przypadku zaliczki, jeśli umowa nie zostanie zrealizowana z winy drugiej strony.

Natomiast jeśli to my jesteśmy zleceniobiorcą, podpisujemy umowę i pobieramy zadatek, po czym rezygnujemy z wykonania usługi, zleceniodawca może odstąpić od umowy i żądać od nas zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. Jednak jeśli formą płatności będzie zaliczka, wtedy musimy oddać taką samą kwotę pieniędzy, jaką otrzymaliśmy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News