BiznesINFO.pl Praca Wyjątkowa wypłata. Jeśli masz umowę o pracę, dostaniesz ją tylko raz
Fot. PXhere/zdjęcie ilustracyjne

Wyjątkowa wypłata. Jeśli masz umowę o pracę, dostaniesz ją tylko raz

17 kwietnia 2024
Autor tekstu: Michał Górecki

Wypłata, którą otrzymasz raz w życiu. Przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę, a w przypadku jej niewypłacenia, pracodawca zapłaci karę sięgającą nawet 30 tysięcy złotych. Jakie prawo to reguluje?

Jedyna taka wypłata w życiu. Dostaniesz ją, jeśli jesteś zatrudniony/a na umowie o pracę

O specyficznej, dodatkowej wypłacie wynagrodzenia przypomniał niedawno serwis finanse.wp.pl. Ta wyjątkowa transza jest uregulowana w rozdziale III a art. 921 Kodeksu pracy, który głosi, że każdemu pracownikowi, który spełnia kryteria do odprawy emerytalnej (z tyt. niezdolności do pracy lub po prostu osiągnięcia wieku emerytalnego), przysługuje odprawa pieniężna.

Dodatkowa wypłata równa jest jednomiesięcznej pensji, a jeżeli nie zostanie wypłacona - pracodawca może narazić się na karę finansową do nawet 30 tysięcy złotych.

ZUS wydał setki tysięcy złotych na pielgrzymki. Ujawniamy maile

Dodatkowa wypłata, ale są wyjątki

Odprawa emerytalna przewiduje jednak wyjątki. Dotyczą pracowników JST (samorządu), u których wysokość takiej odprawy jest regulowana stażem pracy . Co najmniej 10 lat w strukturach samorządu oznacza dwukrotność dotychczasowej pensji w ramach odprawy, a 15 lat - trzykrotność. Ci, którzy w strukturach miasta, gminy czy powiatu spędzili ponad 20 lat, mogą liczyć nawet na sześciokrotność dotychczasowej pensji.

Poza samorządowcami wyjątek stanowią też nauczyciele, choć tu kwoty są już mniej imponujące. Nauczyciele poniżej 20-letniego stażu pracy otrzymują dwumiesięczną wypłatę, a ci ze stażem przekraczającym 20 lat - trzykrotną.

Źródło: finanse.wp.pl

Ekonomiści wprost o nowych cenach prądu. O tyle wzrosną rachunki
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie