BiznesINFO.pl
Wrocław wysoko w rankingu najlepszych miast

Michu17, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Wrocław i Warszawa polskimi "miastami przyszłości". Powstał międzynarodowy ranking

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Wrocław i Warszawa prawdziwymi miastami przyszłości. W rankingu "Global Cities of the Future 2021/22" wyprzedziliśmy Chicago, czy San Francisco. To wielki sukces, zwłaszcza że Polska zdecydowanie przeważa w rankingu - pojawiły się w nim aż dwa

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest ranking "miast przyszłości"

  • Jakie polskie miasta zajęły miejsca w rankingu

  • Czemu zawdzięczają swój sukces

Warszawa i Wrocław “miastami przyszłości”

Wrocław i Warszawa są, zgodnie z rankingiem „Global Cities of the Future 2021/22”, miastami przyszłości. Zajmują kolejno 15. i 20. miejsce.

Ranking powstaje co dwa lata. Jego celem jest ocena miast pod względem ich atrakcyjności dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ich ocena obejmowała m.in. kategorie takie jak: potencjał gospodarczy, zasoby siły roboczej i poziom życia, efektywność kosztowa, przyjazność dla biznesu i komunikacji. Miasta podzielono według wielkości na megamiasta (powyżej 10 mln mieszkańców), miasta główne, duże miasta oraz miasta małe i średnie.

Najlepsze miasta na świecie

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Sinagapur, co nie dziwi, ponieważ jest nieustępującym liderem, który wygrywa ranking już od czterech lat, wyprzedzając Londyn i Dubaj.

Wrocław ma powody do dumy, ponieważ zajął wysokie, 15. miejsce w rankingu ogólnym, wyprzedzając m.in. Zurych, Toronto, czy Warszawę. W zestawieniu rankingu miast średnich i małych był absolutnym zwycięzcą. W podkategorii przyjazności dla biznesu Wrocław zajął pierwsze miejsce, a w podkategorii efektywności kosztowej drugie.

Warszawa zajęła 5. miejsce w kategorii dużych miast, plasując się za Amsterdamem, Dublinem, Abu Dhabi i Monachium. Niestety Warszawa nie wygrała żadnej podkategorii, ale zajęła za to 3. miejsce w kategorii efektywności kosztowej.

Polskie miasta wysoko cenione

Wydaje się, że Polska z pewnością osiąga ponadprzeciętne wyniki, a dwa polskie miasta plasują się w pierwszej 25 najlepszych lokalizacji” - czytamy na stronie raportu.

Kluczem naszego sukcesu ma być “dobrze wykształcona siła robocza połączona z dobrą opłacalnością”, a także istnienie “14 specjalnych stref ekonomicznych, które umożliwiają inwestorom korzystanie z niższych podatków i innej pomocy publicznej. 

Singapur, który po raz czwarty zwyciężył w rankingu, swój sukces zawdzięcza przyjazności dla biznesu i potencjałowi gospodarczemu. Dużą rolę dla Singapuru odegrały też niskie stawki podatkowe oraz hojne granty badawcze.

Londyn także zajął w rankingu 2. miejsce kolejny rok z rzędu. W kategorii “megamiast” zajął pierwsze miejsce, dobrze poradził sobie również w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia”.

Swój sukces Londyn zawdzięcza wielu światowej klasy uniwersytetom, a także temu, że jest częścią „Złotego Trójkąta” z Cambridge i Oksfordem.

Tagi:

WrocławWarszawa

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wrocław

Polska i Świat

Kosmiczna podwyżka czynszu we Wrocławiu. Przedsiębiorcy proszą o pomoc, PGNiG wypowiada czynsze

Czytaj więcej >
Kim Dzong Un, testy rakietowe

Polska i Świat

Waszyngton podpadł Kim Dzong Unowi. Przywódca Korei Płn wyraził swoją opinię o działaniach na Ukrainie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Pogarsza się sytuacja na rynku paliw. Ceny znowu pójdą w górę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >