BiznesINFO.pl
Przez podatek cukrowy zdrożeje...woda

Flickr/Marco Verch

Efekt uboczny opłaty cukrowej odczujemy wszyscy. Zdrożeją już nie tylko słodkie napoje i małpki

6 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wśród nowych danin, które weszły w życie wraz z początkiem 2021 roku jest podatek cukrowy, zwany również podatkiem od małpek. Jak wiadomo w związku z jego wprowadzeniem wzrośnie cena napojów słodkich i alkoholu sprzedawanego w małych butelkach. Okazuje si

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Podatek cukrowy wszedł w życie 1 stycznia br.

  • Efektem ubocznym nowej daniny może być wzrost cen wody

  • Dlaczego niesłodzona woda może zdrożeć

Przez podatek cukrowy zdrożeje... woda

Jak wiadomo od 1 stycznia wszedł w życie tzw. podatek cukrowy, nazywany również podatkiem od małpek (pisaliśmy TUTAJ jak producenci usiłują zaradzić nowej daninie). Za jego sprawą wzrosną ceny alkoholu sprzedawanego w małych butelkach, a także napojów słodzonych w związku z nałożeniem opłaty za każdy litr napoju słodzonego.

Podatek cukrowy, jak przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”, składa się z części stałej i zmiennej. W pierwszym przypadku będzie to 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzonej bądź 10 groszy za litr napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Z kolei cześć zmienna wiązać się będzie z opłatą na poziomie 5 groszy za każdy gram powyżej 5 gram cukru lub słodzika w produkcie.

Z przywołanych przez gazetę wyliczeń firmy Nielsen dowiadujemy się, że ceny niektórych napojów gazowanych mogą wzrosnąć nawet o ponad 40 proc. Dziennik cytuje również prognozy Wiesława Włodarskiego, prezesa rady nadzorczej firmy Food Care (właściciel takich marek jak Black Energy, czy Frugo) według których należy spodziewać się ok. 20 proc. wzrostu cen.

O ile jednak w związku z nowym podatkiem wzrost cen napojów słodzonych nie zaskakuje, to za sporą niespodziankę należy uznać przewidywania producentów napojów. Ci w rozmowie z gazetą twierdzą, że trzeba się również liczyć z tym, że podrożeje niesłodzona woda mineralna i to nawet o kilka procent.

Dlaczego w związku z podatkiem cukrowym może wzrosnąć cena niesłodzonej wody? Gazeta wskazuje tu na dwie kwestie. Pierwsza wiąże się z tym, że wytwórcy będą chcieli wykorzystać fakt, iż w związku z podwyżką cen słodkich napojów może wzrosnąć popyt na wodę. Druga kwestia ma związek z tym, że podwyżka cen wody pozwoli zastosować mniejsze podwyżki na napojach słodzonych.

Kiedy konkretnie można spodziewać się wzrostu cen wspomnianych produktów w związku z nową daniną? Zdaniem Andrzeja Gantnera, dyrektora Polskiej Federacji Producentów żywności, jeszcze w tym miesiącu.

– Zgodnie z przepisami podatek trzeba będzie odprowadzić do 25. dnia kolejnego miesiąca. Oznacza to, że za styczeń będzie do zapłacenia już w lutym. W czasie kryzysu nie należy oczekiwać, że dostawcy wezmą go na siebie. Dlatego podwyżki cen towarów będą widoczne już w styczniu – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Gantner.

Jeden z producentów napojów nie ukrywa w rozmowie z gazetą, że sieci handlowe nie chcą zgodzić się na podwyżki cen produktów w związku z nowym podatkiem, gdyż obawiają się spadku obrotów. W związku z tym, jak przewiduje producent, wzrosty cen napojów raczej nie będą wprost proporcjonalne do wysokości podatku cukrowego.

Producenci, jak podaje dziennik mają również problem z interpretacją przepisów. Nie wiedzą, w jakiej dokładnie wysokości mają naliczać podatek oraz kto miałby go fizycznie odprowadzać.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >